Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) opublikowała w lipcu raport z badania, w którym zapytano respondentów o 40 negatywnych zdarzeń, które mogą pojawić się w życiu. Na podstawie odpowiedzi powstawał ranking nazwany mapą ryzyka.

W jego czołówce znalazły się zagrożenia, którym można zapobiec lub ograniczyć potencjalne straty wykorzystując powszechnie dostępne rozwiązania technologiczne. Czy Polacy mają tego świadomość?

Inteligentne rozwiązania chronią przed pożarem, włamaniem i kradzieżą samochodu

Zagrożenia dotyczące dobytku w postaci samochodu czy domu lub mieszkania zostały uwzględnione na mapie ryzyka przygotowanej przez PIU. Aż 66% badanych obawia się pożaru domu lub mieszkania, z kolei 57% boi się włamania. Kradzież samochodu jako potencjalne zagrożenie oceniło 47% respondentów.

Spośród całej listy nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą spotkać każdego, te wymienione wyżej są stosunkowo łatwe do uniknięcia lub można znacząco zredukować straty powstałe w ich wyniku. Świadomi tego są posiadacze produktów smart home.

- W badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla Netatmo, zapytani o to jakie dostrzegają zalety urządzeń inteligentnego domu, aż 44% wskazało na większe bezpieczeństwo domu lub mieszkania. Wśród produktów dostępnych na rynku, istnieje szereg rozwiązań, które mogą zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom. Inteligentne czujniki dymu czy kamery monitoringu, za pośrednictwem aplikacji na smartfona, w ciągu kilku sekund informują użytkownika o wykryciu zagrożenia. Pozwala to na natychmiastową reakcję i ograniczenie szkód - podkreśla Fred Potter, założyciel marki Netatmo.

Czy Polacy są nieświadomi zalet inteligentnego domu?

Wysoki poziom obaw przed pożarem, włamaniem czy kradzieżą samochodu powinien skłaniać Polaków do szukania sposobów na zmniejszenie ryzyka.

Niestety, stosunkowo rzadko dostrzegają, że odpowiedzią na ich rozterki może być technologia.

- W badaniu Netatmo osobom, które nie posiadają żadnych urządzeń smart home zadano pytanie o to dlaczego nie zdecydowali się na takie rozwiązania. Co trzeci badany odpowiedział, że „nie widzi zastosowania dla nich w swoim domu i mieszkaniu” - podkreśla Fred Potter. - W rzeczywistości, każdy dom, mieszkanie czy samochód może stać się celem złodziei, a odpowiednie zabezpieczenia są kluczowe. Warto również pamiętać o zdarzeniach losowych. Pożar może zostać wywołany przez zwarcie w instalacji elektrycznej czy włączone żelazko - dodaje ekspert Netatmo.

Przed ogromnymi stratami materialnymi może uchronić technologia, która poza tą oczywistą korzyścią, zwiększy również komfort i zmniejszy strach przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. A ten, jak pokazuje badanie Polskiej Izby Ubezpieczeń, jest na wysokim poziomie.