Klimatyzatory to idealne rozwiązanie do mieszkań, domów jednorodzinnych czy też niewielkich sklepów i punktów usługowych. Mogą być zainstalowane w nowych, jak i istniejących już budynkach. Ich montaż jest szybki i prosty. Zastosowanie klimatyzacji pozwala również na redukcję wilgoci powietrza i usuwanie zanieczyszczeń np. pyłków czy kurzu. Jednak bez odpowiedniego dbania o klimatyzator może on być źródłem pleśni i grzybów.

Jak zadbać o klimatyzator aby sprawnie i efektywnie funkcjonował?

Każdy, kto posiada w swoim domu klimatyzator, powinien o niego zadbać – nie tylko systematycznie czyścić filtry, ale również regularnie serwisować.

Warunkiem trwałego bezpieczeństwa działania i długiej żywotności urządzenia są jego coroczne kontrole bądź konserwacje wykonane przez specjalistę w zakresie instalacji. Wtedy masz pewność, że wykwalifikowana osoba zrobi przegląd z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, przy użyciu odpowiednich narzędzi i specjalistycznych środków.

Filtry powietrza trzeba regularnie czyścić (co najmniej co 3 miesiące), gdyż zapchany filtr powietrza zmniejsza współczynnik sprawności klimatyzatora. Wtedy sprężarka może ulec uszkodzeniu, a wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej może zamarznąć.

Aby odpowiednio wyczyścić filtry, należy otworzyć pokrywę przednią jednostki wewnętrznej, wyciągnąć filtr do dołu i wyczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą o temp. maksymalnej 45°C oraz neutralnym środkiem czyszczącym. Przed włożeniem filtrów do jednostki wewnętrznej należy upewnić się, że są całkowicie suche. Jeśli nawiewane powietrze będzie wciąż miało nieprzyjemny zapach, trzeba wymienić filtr.

Do pielęgnacji nie powinno stosować się płynów do mycia naczyń ani środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki lub chlor. Nie należy również instalować systemów zapachowych w filtrze lub w wewnętrznym strumieniu zużytego powietrza. W razie potrzeby można zainstalować te systemy na wylocie powietrza jednostki wewnętrznej.