Gazowy kocioł kondensacyjny jest wykorzystywany w większości polskich domów. To rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, gdyż kocioł kondensacyjny wyróżnia się bardzo dobrą sprawnością energetyczną sięgającą 98% (109% w stosunku do wartości opałowej), niskimi kosztami inwestycji, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Czy to urządzenie oprócz ogrzewania domu, sprawdzi się również przy podgrzewaniu wody użytkowej i jednocześnie nie nadwyręży domowego budżetu?

Jak kocioł kondensacyjny podgrzewa wodę użytkową?

Jeżeli dysponujemy kotłownią, w której możemy umieścić zasobnik ciepłej wody użytkowej i kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny to mamy najlepsze rozwiązanie.

Kocioł przy ogrzewaniu budynku pracuje przeważnie blisko mocy minimalnej i im ta moc jest niższa, bardziej zbliżona do zapotrzebowania energetycznego budynku, tym bardziej ekonomiczna jest praca kotła.

Podgrzewanie wody w zasobniku może się odbywać w czasie dłuższym niż jej pobór i tym samym przy niższej mocy kotła jako źródła ciepła. Daje to możliwość pracy kotła z temperaturą, przy której wystąpi kondensacja pary wodnej ze spalin, a tym samym – odzysk ciepła sprawiający, że kocioł, podobnie jak przy ogrzewaniu budynku, pracuje z najwyższa sprawnością.

– Czynniki te pozwalają na komfortowe korzystanie z wody użytkowej – po odkręceniu kranu mamy dostępną od razu wodę o zadanej temperaturze, bez konieczności oczekiwania, aż nagrzeje się wymiennik, i bez częstego parzenia się zbyt gorącą wodą jak w przypadku podgrzewaczy przepływowych, kiedy otwieramy kurek na cały zakres, żeby urządzenie szybciej się uruchomiło – wyjaśnia Adam Wasilewski, inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant.

Gazowy kocioł kondensacyjny daje również możliwość cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, co jest bardzo przydatne, kiedy mamy odbiorniki ciepłej wody w dużej (większej niż 5 m) odległości od kotłowni. Stojąca w długiej rurze woda po pewnym czasie wychładza się, natomiast po zastosowaniu cyrkulacji ciągle przepływa między zasobnikiem a kranem i ma stabilną temperaturę.

W przypadku szczytowego zapotrzebowania na wodę użytkową kocioł wraz z zasobnikiem jest w stanie sprostać zwiększonym potrzebom.

– Nowoczesne kotły kondensacyjne charakteryzują się dużym zakresem mocy, czyli niską mocą minimalną i jednocześnie wysoką maksymalną. Dodatkowo są to dwa zakresy – na potrzeby centralnego ogrzewania i na potrzeby podgrzewania wody użytkowej. W tym ostatnim przypadku moc maksymalna jest o kilka kilowatów większa – mówi Adam Wasilewski, inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant.

Kiedy opłaca się wybrać kocioł dwufunkcyjny?

W małym domu lub mieszkaniu mamy przeważnie jedną łazienkę i kuchnię. Wtedy odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie kondensacyjnego kotła dwufunkcyjnego. Przy braku miejsca na kotłownię możemy umieścić kocioł w jednym z tych pomieszczeń. Jak działa to dwufunkcyjne urządzenie?

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, czyli wystarczy, że odkręcimy kran, a kocioł wykryje przepływ i uruchomi się, podgrzewając wodę w płytowym wymienniku o małej pojemności. Po zakręceniu kranu kocioł wyłącza palnik lub w okresie zimowym przełącza się na pracę na ogrzewanie domu.

– Przy standardowym wyposażeniu łazienki (wanna jednoosobowa lub zwykły prysznic) w zupełności wystarcza on do zapewnienia ciepłej wody domownikom. Już kocioł o mocy 20 kW jest w stanie zapewnić podgrzanie o 30 stopni 10-11 l wody na minutę, czyli ciągłą pracę prysznica. Przy większym zużyciu, gdy na przykład jeden z domowników bierze prysznic, a drugi korzysta z kranu w kuchni, przyda nam się nieco większa moc – 24 czy nawet 30 kW – tłumaczy Adam Wasilewski.

Dla większej wygody korzystania z podgrzewania przepływowego wody temperatura wymiennika w kotle może być stale utrzymywana na zadanym poziomie. Nazywa się to funkcją komfortu ciepłej wody użytkowej.

Przy pojemności wymiennika ok 1 do 1,5 l nie powoduje to zauważalnych strat ciepła, a daje efekt ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu, bez oczekiwania na nagrzanie wymiennika. Istnieją też rozwiązania umożliwiające zwiększenie ilości podgrzewanej wody w inny sposób. Kocioł dwufunkcyjny wyposażony we wbudowany zasobnik o niewielkiej pojemności, np. 20 l, pozwala zwiększyć ilość podgrzanej wody do 200 l/10 min przy mocy kotła ok. 30 kW.

Sprzedajesz lub kupujesz materiały budowlane? Zapraszamy do naszej Giełdy Rolnej!