Kolorystka, kształt, styl, faktura, wzór elementów – to wszystko musimy uwzględnić układając nawierzchnię z kostek i płyt betonowych. Nie mniej istotną kwestią przy planowaniu przyszłych tarasów, podjazdów i alejek jest dobór odpowiednich obrzeży.

Jak prawidłowo wykonać obrzegowanie nawierzchni?

Dopiero po wyrównaniu podłoża lub wykonaniu warstwy podbudowy możemy rozpocząć układanie na nich odpowiednio dobranych elementów obrzeży

Samo obrzegowanie nawierzchni możemy wykonać poprzez wykorzystanie zarówno obrzeży chodnikowych, jak i obrzeży palisadowych o różnych kształtach. 

Elementy obrzeży zawsze układamy z zachowaniem odpowiednich wysokości i spadków nawierzchni, które znajdują się w projekcie.

Sam rozstaw i odległość pomiędzy obrzeżami muszą być dopasowane do wielokrotności wymiarowej kostki, który określimy po wcześniejszym ułożeniu pojedynczego rzędu kostek.

Warto pamiętać, że realne wymiary kostek lub płyt mogą minimalnie różnić się szerokością i długością od tych podanych w katalogach o kilka milimetrów. Wydawać się może że taka minimalna i dopuszczalna tolerancja w wymiarach nie ma wpływu na układanie obrzeży ale jest to błędne podejście.

Kiedy układamy dużą liczbę kostek lub płyt w jednej linie te milimetrowe różnice sumują się i może ona wynosić nawet kilka centymetrów, co ma ogromny wpływ na wykonanie "dylatacji" między obrzegowaniem, a kostkami lub płytami. 

Samych krawężników lub obrzeży nie należy fugować a tylko pamiętać, że przy ich układaniu musimy zachować regularne szczeliny  o szerokości w granicy 3-5 mm.

A jak dobrać kolorystycznie obrzeża do wykonywanych nawierzchni?

Jak dobrać kolorystycznie obrzeża do nawierzchni?

Pierwszą z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolorystyka i jej właściwy dobór. To bardzo istotne przy tworzeniu każdej kompozycji. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawianie elementów nawierzchni o tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. 

Harmonijny efekt uzyskamy także komponując nawierzchnię i obrzeża w barwach zbliżonych do siebie, takich jak czernie i szarości.

Ostatnią z możliwości jest dobór kontrastujących ze sobą elementów. Taki zabieg zaleca się jedynie w sytuacjach, gdy poprzez kolor nawierzchni i obrzeży chcemy coś podkreślić lub wyeksponować.

W większości przypadków tego rodzaju kompozycje są jednak dość rzadko spotykane, głównie ze względu na fakt, że w otoczeniu domu, zgodnie z obowiązującymi trendami, stawia się na neutralność i harmonię – bo przecież to bardzo często miejsce wypoczynku i relaksu. 

Na czym polega zasada 3 barw w doborze obrzeży do nawierzchni?

Kolejną istotną kwestią przy projektowaniu wzoru nawierzchni lub komponowaniu obrzeży z wykorzystaniem płyt czy kostek betonowych, jest umiar. Według architektów kompozycje powinny składać się maksymalnie z trzech kolorów, żeby wyglądały estetycznie i elegancko.

Zasada „trzech barw” dotyczy również obrzeży, czyli jeśli na nawierzchni występują już trzy kolory, to obrzeża powinny być utrzymane w jednym z nich. Jeżeli natomiast odcieni jest mniej,  a przykładem może tu być kostka Commix w kolorze szarym lub grafitowym, to z powodzeniem możemy zastosować obrzeże Lingo w kolorze stalowym.

W innym zestawieniu Lingo w odcieniu beżowym będzie doskonale pasować do nawierzchni ułożonej z płyt Polbruk Commix  w kolorach latte oraz taupe. Przykłady prawidłowo zestawionych kompozycji można mnożyć. Dążąc do stworzenia harmonijnej przestrzeni, warto zestawić szarość kostek Polbruk Metrik z minimalistycznymi w designie obrzeżami, takimi jak Modern czy Treo.

Oczywiście najlepiej w zbliżonych do siebie tonacjach. Estetyka jest bardzo istotna, gdyż zapewnia otoczeniu odpowiedni wygląd, ład i porządek, w którym widoczny jest pewien zamysł. Czasem jednak o wyborze przesądza coś zupełnie innego

Warto postawić na funkcjonalne obrzeża

Przy projektowaniu i układaniu nawierzchni oraz obrzeży, oprócz kolorystyki istotna jest też użyteczność. Nie wyklucza ona bynajmniej powyższych zasad, gdyż przy projektowaniu nawierzchni zawsze należy je uwzględniać.

Niemniej jednak niekiedy trzeba zastosować inny rodzaj obrzeży w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi czy stworzenia rabaty. Tu idealnym połączniem będą nieco wyższe bordery. T

Niezwykle funkcjonalnym, a przy tym estetycznym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Flesz pozwala delikatnie podświetlić nawierzchnię podjazdu, ścieżek i deptaków za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”.

Dzięki temu pod „daszkiem” w specjalnym kanale można umieścić taśmę LED, która będzie osłonięta przed warunkami atmosferycznymi i pięknie rozświetli po zmroku nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie doskonale nadające się do nowoczesnych aranżacji.

Reasumując, przy planowaniu kompozycji złożonej z nawierzchni i obrzeży, należy mieć na względzie wiele aspektów. Najważniejsze z nich to kolorystyka, umiar i estetyka, a także kwestie praktyczne. Gdy będziemy o tym pamiętać, dobór obrzeży do nawierzchni nie powinien stanowić większego problemu.