Komponenty, z których wykonuje się wyroby silikatowe to piasek, woda i wapno. Mamy więc do czynienia jedynie z naturalnymi i powszechnie występującymi w przyrodzie składnikami. Ich mieszanina poddawana jest wysokim temperaturom i ciśnieniu, dzięki czemu efektem produkcji jest twardy, wytrzymały i zdolny do przenoszenia dużych obciążeń materiał.

Taki skład i otrzymane w procesie autoklawizacji właściwości, sprawiają, że silikaty mają również wpływ na powstawanie we wnętrzach zdrowego mikroklimatu.

Ściany ciepłe nie tylko w dotyku

Silikaty to materiały o dużej gęstości, co z jednej strony wpływa na wagę bloczka, a z drugiej pozwala na magazynowanie energii cieplnej, pełniąc rolę „powerbanku”. W okresie, kiedy temperatura jest wyższa lub kiedy na przegrodę padają promienie słoneczne, ściany pochłaniają ciepło, stając się równocześnie przyjemnie ciepłe w dotyku. Ta zgromadzona wewnątrz energia zostaje natomiast oddana, kiedy wchodzimy w chłodniejsze miesiące, kiedy zapada noc czy np. w czasie awarii ogrzewania.

W ten sposób ściany z bloczków silikatowych przyczyniają się do stabilizacji temperatury zarówno w cyklu dobowym, jak i w wyniku okresowych wahań temperatury.

Wnętrza z  ciepłym klimatem

Na tworzenie zdrowego i przyjaznego mikroklimatu w naszych wnętrzach, poza temperaturą, ma wpływ również wilgotność powietrza. Jej rekomendowany, optymalny poziom, waha się w przedziale od 40 do 60%.

Niestety, często wartość ta jest dużo wyższa, co objawia się skraplaniem wody na oknach czy ścianach. Zawilgocone powierzchnie nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale stają się również znakomitym siedliskiem dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, pleśni i grzybów.

Z drugiej strony równie często walczymy ze zbyt suchym powietrzem, które może powodować podrażnienia błon śluzowych czy oczu.

Tak samo jak w przypadku stabilizacji temperatury, wyroby silikatowe pomogą nam również w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Ciepła powierzchnia ściany może zapobiec powstawaniu tak zwanego punktu rosy. Mianem tym określa się temperaturę, w której z powietrza zaczyna skraplać się para wodna.

A co dzieje się z nadmiarem pary wodnej w pomieszczeniu?

Bloczki silikatowe to materiał paroprzepuszczalny, dzięki czemu w sytuacji, gdy we wnętrzu mamy za duże stężenie wilgoci, jest ona stopniowo usuwana na zewnątrz.

W tym kontekście warto, jednakże uważnie dobierać materiały użyte do ocieplenia murów i np. postawić na wełnę skalną, a nie styropian. Zmniejszenie przepuszczalności zewnętrznych warstw ograniczy bowiem możliwość oddawania nadmiaru wilgoci.