Membrana dachowa pełni istotne funkcje – ochrania wnętrze domu przed wodą, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Tylko solidny materiał będzie właściwie pełnił swoją funkcję nawet kilkadziesiąt lat, przedłużając jednocześnie trwałość samego dachu i odpowiednio chroniąc wnętrze. Jak zatem zaoszczędzić na tak ważnym materiale?

Ilość membrany, która jest niezbędna do pełnego pokrycia dachu zależy od tego, jak skomplikowany jest jego kształt. Im więcej płaszczyzn, tym więcej materiału potrzeba. Należy wziąć też pod uwagę liczbę koszy, naroży czy kominów.  

Obecnie do wyboru mamy innowacyjne produkty, które są maksymalnie wydajne, ale także cechują się wysoką jakością.

– Przykładem membrany dachowej nowej generacji jest Delta Maxx Plus, która gwarantuje mniejsze zużycie materiału, dzięki minimalnemu generowaniu odpadu. Wytrzymała i wysoce odporna na rozdarcie warstwa membrany jest rozwijana równolegle do okapu i cięta ukośnie wzdłuż kalenicy. Wycięty odcinek wstęgi można następnie obrócić o 180 stopni i poddać dalszej obróbce w przeciwnym kierunku. Dopasowany rozmiar pozwala uniknąć niepotrzebnych strat materiału. Pracę można kontynuować z ukośnym cięciem. Podwójne paski klejące ułatwiają obracanie rolki podczas krycia dachu, a dodatkowo są w 100 proc. wiatroszczelne. W zależności od wielkości dachu, nachylenia i kształtu, oszczędność materiału w porównaniu do standardowych membran wynosi nawet 30 proc. – mówi Mariusz Długosz, mistrz dekarski i regionalny dyrektor handlowy w Dorken Delta.

W przypadku dachu kopertowego o wymiarach 8x12 m i kącie nachylenia 45° standardowo potrzebne jest 168 m2 membrany dachowej. Wybierając membranę dachową Delta Maxx Plus potrzebne są 144 m2, co pozwala na oszczędność materiału na poziomie 14 proc. (24 m2).

Kolejnym przykładem jest dach kopertowy 5,5x5,5 m o kącie nachylenia 15°. Jego powierzchnia wynosi 32 m2, a na jej pokrycie potrzebne jest 49 m2 standardowej membrany. Z tą membraną potrzebne są jedynie 33 m2 membrany, co daje oszczędność materiału na poziomie 32 proc. (16 m2).

Sprzedajesz lub potrzebujesz membrany dachowe? Zapraszamy do Giełdy Rolnej!