Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wywołanych hałasem, powinniśmy zadbać o komfort akustyczny budynków, które kupujemy, budujemy, remontujemy czy projektujemy, wykorzystując do tego innowacyjne produkty i rozwiązania na miarę naszych czasów.

Czym jest izolacyjność akustyczna?

Izolacyjność akustyczna Rw dla przegrody zewnętrznej wyrażana jest w decybelach (dB) i określa skuteczność redukcji hałasu przez poszczególne jej składowe – ściany, dach, drzwi czy okna. Im wyższą wartość osiąga ten współczynnik, tym skuteczniejszą barierę dla dźwięków dobiegających z zewnątrz stanowi dany element.

Przy określaniu komfortu akustycznego duże znaczenie odgrywa otoczenie budynku. Jeśli obiekt mieszkalny położony przy ruchliwej ulicy ma zapewnić mieszkańcom dobre warunki akustyczne, powinien wykazywać izolacyjność dźwiękową na poziomie ponad 40 dB.

Z kolei wartość Rw dla takiego samego budynku położonego z dala od miejskiego zgiełku – na przykład na wsi, może wynosić nawet 20 dB i przebywający w nim ludzie nadal będą czuć się komfortowo.

Szyby dźwiękoszczelne sposobem na hałas uliczny

Jak zostało wspomniane wcześniej, na przegrodę zewnętrzną składa się nie tylko ściana czy dach, ale także okno. To, jakie przeszklenie wybierzemy, ma bezpośredni wpływ na poprawę lub pogorszenie komfortu akustycznego w pomieszczeniu.

Lepszą izolację akustyczną możemy uzyskać poprzez zastosowanie jednolitego szkła o większej grubości, ponieważ jego ciężar będzie absorbował wibracje dźwiękowe.

Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne dla zagwarantowania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Lepszym rozwiązaniem niwelującym przenoszenie drgań do wewnątrz jest zastosowanie pakietu szybowego jedno- lub dwukomorowego z odpowiednio dwiema lub trzeba taflami szkła o asymetrycznych grubościach.

Najlepszym wyborem dającym miarodajne efekty jest zastosowanie szyb zespolonych dwukomorowych ze specjalną folią akustyczną w postaci laminatu. Tu warto oddać się w ręce specjalistów, którzy rozpatrzą nasz problem indywidualnie i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Szczelne okna to ciche okna

Przy komponowaniu elementów okna, oprócz dobrania odpowiedniej szyby zespolonej, zwracajmy także uwagę na zastosowane okucia, które powinny mocno dociskać skrzydło do ościeżnicy.

Pamiętajmy bowiem, iż każda nieszczelność stanowi dodatkową drogę dotarcia hałasu do pomieszczenia. W skutecznym tłumieniu dźwięku pomogą także uszczelki wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak kauczuk syntetyczny czy EPDM.

Warto również zadbać o profesjonalny montaż – doświadczeni fachowcy nie tylko zastosują odpowiednie materiały, lecz także zadbają o stabilne osadzenie okna, niwelując wibracje przenoszące dźwięki do środka.

Sprzedajesz lub planujesz kupić okna? Zapraszamy do skorzystania z Giełdy Rolnej!