Duże przeszklenia cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem bo przecież kto z nas nie chciałby móc cieszyć się pięknym widokiem zza swoich drzwi tarasowych popijając poranną kawę.

Wybór odpowiedniej stolarki otworowej na taras nie jest jednak prosty dlatego też podpowiadamy na co zwrócić uwagę by dobrać idealne dla siebie drzwi przesuwne.

Ogromny wybór

Na rynku znajdziemy szereg różnych drzwi tarasowych. Możemy wybierać m.in. spośród drzwi uchylno-przesuwnych, odstawno-przesuwnych czy też podnoszono-przesuwnych.

Zanim przystąpimy do porównywania ich parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej czy wyglądu, zastanówmy się, jakie cechy powinien mieć model optymalny dla nas.

Dla każdego kluczowym czynnikiem decydującym może być coś innego – np. wysokość progu, szerokość światła przejścia czy całych drzwi, łatwość przesuwania skrzydła czy też intuicyjność obsługi.

Wielkość otworu drzwiowego

Wybór konkretnego systemu tarasowych drzwi przesuwnych może zależeć od wielkości otworu wyjściowego, w którym będą one osadzone.

Poszczególne modele mogą mieć różne maksymalne wymiary wynikające z zastosowanych w nich rozwiązaniach technologicznych. Przy otworach do 2 metrów szerokości powinno się stosować klasycznie otwierane drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem. Dlaczego?

System przesuwny w takiej sytuacji będzie niefunkcjonalny, ponieważ ruchoma jest w nim tylko jedna część, a więc np. ze 180 cm szerokości drzwi światło przejścia wynosić będzie zaledwie ok. 70-80 cm. Przy otworach o 2-3 metrach szerokości można wybrać drzwi przesuwne, pod warunkiem że architektura budynku na to pozwala. 

Wysokość progu

Patrząc z perspektywy komfortu, kluczowym aspektem w drzwiach tarasowych jest wysokość progu. W drzwiach uchylno-przesuwnych wykonany jest on ze standardowego profilu ramy okiennej.

Oczywiście, podobnie jak przy korzystaniu z tradycyjnych rozwiernych drzwi balkonowych, można się przyzwyczaić do intuicyjnego przekraczania wystającego ponad posadzkę wysokiego progu.

Kłopotliwe jest to jednak, jeżeli wśród domowników znajdują się osoby z niesprawnością ruchową, seniorzy czy małe dzieci o nieskoordynowanych jeszcze ruchach. W takim przypadku warto postawić na modele drzwi tarasowych z obniżonym progiem  czy też z niskim, wpuszczonym w posadzkę progiem. 

Wybierając więc wymarzone drzwi tarasowe musimy pamiętać, że prócz standardowych parametrów okiennych powinniśmy skupić się także na dodatkowych aspektach jakie oferują nam różne systemy.

Poszukujesz odpowiednich drzwi do swojego domu? Zapraszamy do skorzystania z Giełdy Rolnej!