Trendy się zmieniają, ale drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że drewno sprawdzi się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. 

W przypadku wystawienia drewna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, liczy się wybór odpowiedniego środka zabezpieczającego.

Powlekając drewno ochronną powłoką, będziemy się nie tylko dłużej cieszyć jego pięknem - ominą nas również wydatki związane z wymianą zniszczonych przez pogodę elementów drewnianej elewacji, tarasu czy po prostu drewna ogrodowego.

Wybieramy odpowiednią ochronę do drewna ogrodowego

Powiedzmy sobie wprost – drewno to materiał piękny, ale i wymagający, dlatego powodzenie całego przedsięwzięcia będzie w dużej mierze zależało od jakości wybranej przez środka zabezpieczającego. Tu nie ma miejsca na kompromisy.

Na szczęście lazury ochronne V33 wchodzące w skład nowej gamy Polski Klimat idealnie radzą sobie z wyjątkowo trudnymi warunkami atmosferycznymi charakterystycznymi dla naszej szerokości geograficznej, a ich tajemnica tkwi w trzech innowacyjnych technologiach: UV Protect, Aqua Block oraz Flexy Care.

- Pierwsza gwarantuje skuteczną ochronę przed negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Wyrażona w trzystopniowej skali: UV 35, 45 oraz 65 zapewnia kolejno 7, 10 i 12 lat bezproblemowego użytkowania. Druga działa jak swoista tarcza obronna przed cyklicznym kontaktem surowca z wodą. Trzecia tworzy na powierzchni niezwykle elastyczną powłokę, która pracuje razem z drewnem i nie pozwala na uszkodzenia podczas zmian objętościowych – podkreśla Dawid Antczak, ekspert marki V33. Ale to nie wszystko.

- Lazury Polski Klimat pozwalają wydłużyć czas użytkowania materiału, a do tego wydobywają piękno drewna, podkreślając przy tym jego usłojenie – zapewnia Dawid Antczak, ekspert firmy V33.

Jak przygotować drewno ogrodowe do lazurowania?

Zanim zabierzemy się za lazurowanie musimy być pewni, że drewno jest czyste oraz suche, ale nie wysuszone. Przygotowania rozpoczynamy od przeszlifowania powierzchni papierem ściernym i odpylenia jej. W celu zabezpieczenia surowca przed owadami lub grzybami warto zastosować impregnat biobójczy do drewna V33.

W przypadku powierzchni, która wcześniej była pokryta lazurą, należy usunąć powłokę chemicznie lub mechanicznie, a następnie przeszlifować podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym w celu wygładzenia.

Nienaruszoną powłokę należy zmatowić papierem ściernym, odpylić, a następnie nałożyć warstwę wykończeniową.

– Pracując z materiałem tłustym np. teczyną, powierzchnię należy dodatkowo odtłuścić. Malując drewno twarde, takie jak dębowe, kasztanowe czy modrzewiowe, należy rozcieńczyć pierwszą warstwę lazury dodając do niej około 10% wody – rekomenduje ekspert.

Jak prawidłowo powlec lazurą drewno ogrodowe?

Pracę „malarską” zaczynamy od… sprawdzenia temperatury. Powłoka ma za zadanie chronić drewno w siarczyste mrozy i saharyjskie upały, jednak ekspert V33 poleca nakładać lazurę, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale od 12ºC do 25ºC. Najlepiej zaplanować nasze działania na dzień, w którym nie zanosi się na opady.

Kiedy pogoda nam sprzyja i możemy zabrać się za lazurowanie, zacznijmy od bardzo dokładnego wymieszania preparatu. Do malowania możemy użyć tradycyjnego pędzla (nakładamy wówczas minimum 2 warstwy) lub pistoletu natryskowego (minimum 3 warstwy).

W przypadku elementów, przedmiotów czy mebli narażonych na działanie wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych warto zastosować dodatkową warstwę lazury. Należy pamiętać, że ostateczny kolor będzie widoczny dopiero po wyschnięciu.

– Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy zaleca się szlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym. Wygładzi to powierzchnię, dzięki czemu zwiększy się przyczepność kolejnej powłoki i zwiększy estetykę wykończenia. Po każdym szlifowaniu należy pozbyć się pyłów – zwraca uwagę ekspert.