Wybór rodzaju kostki zależy od inwestora i indywidulanych parametrów projektu. Warto skonsultować się z projektantem lub wykonawcą.

Wielkość, kolor, grubość, kształt, materiał, cena i zastosowanie. Na te parametry zwracamy w pierwszej kolejności uwagę przy zakupie nawierzchni brukowej. Jednak istotne są jeszcze styl oraz faktura, które nadają niepowtarzalnego wyglądu kostce brukowej. Dobrze wziąć to pod uwagę projektując nawierzchnie alejek, tarasów, podjazdów czy placyków w ogrodzie.

Jaka faktura najpopularniejsza wśród kostek betonowych?

Najczęściej w ofertach wiodących producentów można znaleźć dwa rodzaje faktury płyt i kostek betonowych: gładką i płukaną. Obydwie wersje znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przestrzeniach przydomowych, jak i publicznych.

Pierwsza z nich jest gładka czyli pozbawiona chropowatości w warstwie wierzchniej, a druga powstaje w specjalnym procesie produkcyjnym. W trakcie tego procesu powierzchnia prefabrykatu jest poddawana płukaniu wodą pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uwidacznia się faktura użytego do produkcji kruszywa.

Zabieg ten powoduje, że kostka jest chropowata i bardziej zbliżona wyglądem do naturalnego kamienia. Jakie to ma znaczenie w praktyce dla układanej nawierzchni?

Kostka płukana - szlachetna i antypoślizgowa

Powszechnie uznaje się, że kostka o fakturze płukanej jest szlachetniejsza, gdyż lepiej imituje swoim wyglądem kamień naturalny. To duża zaleta zwłaszcza w przestrzeniach miejskich, na przykład w sąsiedztwie hoteli czy budynków użyteczności publicznej, gdzie zarówno projektantowi, jak i inwestorowi zależy na prestiżowym efekcie estetycznym.

- Kostki płukane są wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem projektowym i świetnie pasują do aranżacji wszędzie tam, gdzie w otoczeniu występują naturalne materiały, ale mogą być też ciekawym elementem aranżacji nowoczesnej przestrzeni stworzonej na bazie szkła i stali. Doskonale sprawdzają się zarówno w przestrzeni publicznej, jak wokół posesji. Ze względu na parametr antypoślizgowości są też rozwiązaniem bezpiecznym, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonalności – mówi Wojciech Średniawa, główny projektant w firmie Polbruk.

Płyty i kostki brukowe o fakturze płukanej można z powodzeniem zastosować w otoczeniu domu. Ze względu na swoją fakturę i właściwości antypoślizgowe są polecane zwłaszcza do wykańczania nawierzchni na placykach, alejkach czy schodach. Dzięki temu, że doskonale imitują naturalny kamień, zastosowane w tych miejscach, dodają ogrodowi naturalnego uroku i splendoru. 

Prefabrykatu o fakturze płukanej lepiej nie stosować jednak na podjazdach do garażu, gdyż będzie on narażony na zabrudzenia związane z wyciekiem płynów eksploatacyjnych z pojazdów. W tym przypadku chropowatość faktury może utrudnić pozbycie się takich zanieczyszczeń.

Kostki o fakturze płukanej mogą być trudniejsze w utrzymaniu czystości niż prefabrykaty betonowe o gładkiej powierzchni. Wybór kostki płukanej o chropowatej strukturze polecany jest w tym przypadku tylko wtedy, jeśli występuje ona w tonacji ciemnej lub odcieniach szarości.

Gładka kostka betonowa – modna i łatwa w konserwacji

Najczęściej spotykaną alternatywą do płukanego wykończenia warstwy wierzchniej kostki jest powierzchnia gładka. Na szczególną uwagę zasługują tu kostki gładkie w niezwykle modnych melanżach kolorystycznych.  Doskonale sprawdzają się one zarówno w nowoczesnych aranżacjach, w których najważniejsza jest prostota i minimalizm, jak i bardziej sielskich klimatach.

Wybór kostek i płyt o takiej fakturze jest bardzo duży. Są one stosowane zarówno w aranżacjach wielkomiejskich, jak i przydomowych. Przykładem takiej kostki, która daje dość szerokie możliwości zastosowania, może być Polbruk Trento. Występuje ona w trzech kolorach: nerino, hawaii i latte oraz aż w siedmiu rozmiarach, z czego najmniejszy to 13,9x10 cm, a największy - 13,9x20 cm. Tak szerokie spektrum oznacza duże możliwości aranżacyjne.

Jeśli chodzi o wykorzystanie prefabrykatów o gładkiej fakturze w przydomowym ogrodzie, to sprawdzą się one o wiele lepiej na podjazdach i tarasach, gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, niż kostka o fakturze płukanej.

Sprzedajesz lub planujesz kupić materiały budowlane? Zapraszamy do skorzystania z Giełdy Rolnej!