Prefabrykaty betonowe otwierają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne w wykonaniu przestrzeni wokół domu. Z roku na roku zwiększa się liczba oferowanych produktów różniących się od siebie kształtem, fakturą czy kolorem, dzięki czemu można je zastosować w wielu różnorodnych stylizacjach.

Kostki i płyty betonowe ze względu na swoje wymiary i grubość doskonale nadają się do budowy nawierzchni o różnych przeznaczeniach. Jakby tego było mało, można je też układać na wiele sposobów, co daje olbrzymią swobodę kreowania przydomowych nawierzchni!

Grubość i funkcja przy doborze kostek i płyt betonowych 

 Przy doborze kostek i płyt betonowych bardzo istotna jest ich grubość. Należy pamiętać o jednej prostej zasadzie – im grubszy prefabrykat, tym szersze jego zastosowanie.

Elementy cieńsze niż 6 cm nadają się głównie na ścieżki i alejki piesze oraz tarasy, na które nie będziemy wjeżdżać samochodami czy innymi maszynami. Te o grubości powyżej 6 cm mogą posłużyć do budowy nawierzchni o mieszanym przeznaczeniu. Dopuszcza się na nich ruch samochodów, a przy grubościach 8 i 10 cm – również ciężkich maszyn czy ciężarówek.

Przeznaczenie kostek i płyt przed zakupem zawsze warto sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu. Jeśli nie będziemy przestrzegać podanych reguł, narazimy nawierzchnię na uszkodzenia, w tym pęknięcia, co na pewno zaburzy jej estetykę. Oprócz grubości nawierzchni ważna jest również metoda jej układania.

Układanie arterii na terenie posesji

Najważniejszą aleją na terenie posesji jest chodnik prowadzący od furtki do drzwi. Zwykle ma on charakter typowo pieszy. Zaleca się, żeby jego szerokość była nie mniejsza niż 120 do 150 cm. Pozwala to równocześnie i swobodnie korzystać z niego dwóm osobom poruszającym się w przeciwnych kierunkach.

Wielu ekspertów uważa, że powinien być on równą i pełną nawierzchnią, gdyż często spełnia również funkcję transportową. To właśnie z tej głównej arterii korzystamy, wnosząc do domu (chyba, że ścieżka transportowa prowadzi przez podjazd i garaż) zakupy czy meble lub wjeżdżamy wózkiem, wracając z dzieckiem ze spaceru.

Płyty betonowe układane jednolicie i step by step 

Płyty betonowe w dużym formacie jak np. Polbruk Magna doskonale nadają się do wykonania jednolitej i pełnej nawierzchni prowadzącej od furtki do drzwi, ale można ją również układać metodą step by step. To metoda, która zakłada, że płyty są lokowane w pewnej odległości od siebie, wyznaczanej przez długość ludzkiego kroku. Przestrzeń między nimi wypełnia się drobnym żwirkiem lub otoczakami.

Metoda ta znajduje zastosowanie w budowie opasek wokół domu, które oprócz odprowadzania wody z okolic fundamentów, mogą służyć także jako deptak prowadzący na przykład ze strefy wejściowej do ogrodu. Formuła step by step sprawdza się również w samym ogrodzie i jest idealna do układania ścieżki przebiegającej przez krótko przystrzyżony trawnik.

Spójność estetyczna małej architektury z wyglądem domu

Oprócz parametrów, które decydują o przeznaczeniu poszczególnych prefabrykatów betonowych do konkretnych zastosowań, czy sposobie ich układania, niezwykle ważne przy budowie alejek wokół domu jest utrzymanie ich spójności estetycznej z innymi elementami otoczenia.

Wiele domów wznoszonych jest obecnie w stylu nowoczesnym, dlatego układane wokół nich nawierzchnie powinny spełniać jego założenia. Preferuje on formy geometryczne, minimalistyczne oraz utrzymane w neutralnych odcieniach - szarości i beży.

Faktury powinny natomiast przypominać beton lub materiały naturalne, takie jak kamień czy drewno. Dlatego ciekawym wyborem na alejkę przy domu, oprócz wcześniej wspomnianych płyt Magna i kostki Metrik, jest deska ogrodowa Polbruk Lira.

Można ją układać opisaną metodą step by step. Lira swoją fakturą i kolorem doskonale imituje naturalne drewno, gdyż posiada tak charakterystyczne dla tego materiału słoje i pęknięcia. Występuje w dwóch naturalnych kolorach: beżowym i ciemnobrązowym.

Obydwa są wyśmienite do stylizacji nowoczesnych i skandynawskich. Doskonale sprawdzają się również w projektach, w których drewno jest materiałem pożądanym, jak np. aranżacje rustykalne czy w stylu śródziemnomorskim.

Podsumowując, przy planowaniu alejek i ścieżek na terenie posesji, najpierw należy zdecydować, w jaki sposób będą one użytkowane, a następnie dobrać do nich materiały o odpowiednich parametrach i spójnym z całością kompozycji, stylu. W ten sposób ścieżki będą nie tylko funkcjonalne, ale będą także efektownym i atrakcyjnym wizualnie elementem całościowego projektu.