Termomodernizacja to jeden z najszybszych sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynku i obniżenie kosztów rachunku za ogrzewanie. 

A prościej rzecz ujmując – sprawienie, aby dom był ciepły zimą, przyjemnie chłodny latem i każdego dnia pracował nad zasobnością portfela swoich mieszkańców oraz troszczył się o klimat.

Wystarczy krok po kroku wprowadzać proekologiczne zmiany – zaczynając od ocieplenia budynku, przechodząc przez wymianę źródeł światła i punktów grzewczych na te przyjazne środowisku, na inwestycji w energooszczędne drzwi i okna kończąc.

Dla kogo przewidziane jest wsparcie w odsłonie programu Czyste Powietrze w 2022 roku i jak się o nie ubiegać?

Jakie zmiany w zasadach dofinansowania Czyste Powietrze 2022?

Powiedzieć, że wspólna walka o kondycję planety jest niezwykle istotna, to jak nie powiedzieć nic – zwłaszcza, że w tym przypadku liczy się każda najmniejsza zmiana nawyków, a siłą staje się suma niewielkich gestów.

Nic więc dziwnego, że rok 2022 przyniósł trzecią odsłonę programu Czyste Powietrze, która funkcjonuje dziś na nieco innych zasadach niż w poprzednich miesiącach.

Jakie zmiany czekają na inwestorów, którzy chcą ubiegać się dotacje z programu Czyste Powietrze?

- Przede wszystkim dotyczą one progów dochodowych. Do obecnych grup beneficjentów dołącza zupełnie nowa, tj. gospodarstwa, które wykazują niższe dochody niż te uwzględnione w poprzednich latach – mówi Albert Mróz, ekspert marki OknoPlus.

Jak zatem kształtują się warunki, które należy spełnić, by otrzymać finansowe wparcie i na jakie dopłaty mogą liczyć inwestorzy:

  • Dochód nieprzekraczający 100 tysięcy złotych rocznie: najwyższa dotacja może wynieść nawet 30 000 zł, jeśli w ramach prac inwestor zdecyduje się na mikroinstalację fotowoltaiczną.
  • Dochód nieprzekraczający 1564 zł (miesięcznie na osobę) w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym: dotacja do 37 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
  • III edycja programu uwzględnia również beneficjentów, których przeciętny dochód nie przekracza 900 zł (miesięcznie na osobę) w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Tu dopłaty będą największe – nawet 69 tys. zł dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Spełnienie tych warunków to połowa sukcesu – drugą jest bez wątpienia wybór odpowiednich rozwiązań. Czyli jakich?

– W wersji minimum mowa tu o oknach, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2K) – zgodnie z założeniami WT2021 – mówi Albert Mróz, ekspert marki OknoPlus. – Jednak decydując się na tak istotną inwestycję, warto myśleć przyszłościowo, stawiając na rozwiązania, które znacznie wyprzedzają wymagania ustawodawcy. W OknoPlus idziemy więc o krok dalej i oferujemy produkty, których parametr Uw plasuje się na poziomie 0,7 W/m²K. Najlepszym przykładem będą tu okna Genesis, Morlite oraz Reveal – dodaje ekspert.

Jak najszybciej skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze w 2022 roku?

Aby skorzystać z dostępnych w programie możliwości, należy złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiG) odpowiednio przygotowany wniosek.

- Tu do dyspozycji mamy 3 drogi: wysłanie e-wniosku przez Internet, dostarczenie papierowej wersji bezpośrednio do urzędu lub wypełnienie dokumentów w banku podczas ubiegania się o kredyt na poczet eko-rozwiązań. Szczegółową instrukcję składania wniosków znajdziesz na stronie WFOŚiGW - podsumowuje ekspert OknoPlus.