Jest sporo kwestii wartych rozpatrzenia przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju pokrycia dachowego na tego typu budynkach. Eksperci firmy Regamet, polskiego producenta pokryć dachowych z blachy, podpowiadają na co zwrócić uwagę.

Prostota i szybkość montażu pokrycia dachowego

Niewielkie70 m2 powierzchni domu oznacza, że pokrywający go dach ma przeciętną powierzchnię ok. 100 m2. Zdaniem dekarzy to wystarczająco, aby inwestor bez większych przeszkód mógł podjąć decyzję o montażu na konstrukcji więźby dowolnego rodzaju pokrycia. Te wykonane z blachy charakteryzuje jednak szereg zalet, które sprawiają, że w tym przypadku stają się najlepszym rozwiązaniem.

- Głównym założeniem projektu była chęć uproszczenia procedur i czasochłonnych formalności związanych z budową własnego domu. Dla sporej części inwestorów czas, jaki zajmują procedury formalne, a następnie już sama budowa domu, to ważny aspekt całego procesu – mówi Marcin Kluz, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej firmy Regamet. Warto zatem wiedzieć, że łatwość montażu pokrycia z blachy, bez względu na to, czy mówimy o blachodachówkach czy panelach dachowych, wpływa na to, że prace przebiegają znacznie szybciej i sprawniej niż choćby w przypadku dachówki tradycyjnej. Niebagatelne znaczenie odgrywa tu lekkość pojedynczych arkuszy, które są łatwe nie tylko w transporcie, lecz również we wciąganiu i docelowo – montażu na więźbie – tłumaczy Marcin Kluz.

Liczą się względy ekonomiczne przy wyborze małego dachu

Inwestorzy decydujący się na budowę domu o powierzchni do 70 m2 robią to również ze względów ekonomicznych. W tym przypadku pokrycia z blachy idealnie współgrają z założeniami inwestorów. Z czego wynika opłacalność takiego wyboru?

- Średni koszt dobrej jakości pokrycia z blachy jest dużo niższy niż tradycyjnej dachówki, dodatkowo - zarówno robocizna, jak i więźba - są w tym wypadku cenowo o wiele korzystniejsze. Wynika to stąd, że z montażem pokrycia z blachy ekipy dekarskie są w stanie poradzić sobie o wiele szybciej i sprawniej, natomiast więźba dachowa, której zadaniem jest udźwig o wiele mniejszego ciężaru blachy, może mieć mniejsze przekroje. Jej koszt jest przez to o wiele korzystniejszy – podsumowuje przedstawiciel firmy Regamet.

Co ważne, ekonomia takiego rozwiązania w żaden sposób nie koliduje z samą jego jakością. Przykładowo – gwarancja na piśmie 50 lat, jaką firma Regamet przyznaje np. na powłokę Purtext Strong 300, daje nabywcy pewność, że decyduje się na produkt o podwyższonych parametrach trwałości, z którym w przyszłości nie będzie miał problemów.

Lekkie porycie dachowe znaczy bezpieczne

Wybór blachy jest rozwiązaniem nie tylko najszybszym i najprostszym, lecz również najbezpieczniejszym. Dlaczego?

- Lekkość, jaką charakteryzuje się blacha, daje inwestorowi pewność, że więźba – niezależnie od sposobu wykonania – bez problemu udźwignie ciężar takiego pokrycia – mówi Krzysztof Sądel, dekarz współpracujący z firmą Regamet. Bez względu na to, czy mowa jest o blachodachówce czy panelach dachowych, średnia waga metra kwadratowego takiego pokrycia wynosi ok. 4 kilogramów. Z pewnością jest to więc rozwiązanie bezpieczniejsze od obciążających więźbę tradycyjnych dachówek ceramicznych lub betonowych, których metr kwadratowy to ciężar rzędu 40-45 kilogramów – podsumowuje specjalista.

Stając przed podjęciem decyzji, czy na dachu budynku wykonywanego bez pozwolenia, kierownika i dziennika budowy, zamontować tradycyjną dachówkę o ciężarze całkowitym ok. czterech ton, czy też ok. czterystukilogramowe pokrycie z blachy, części inwestorów wybór lekkiego pokrycia z pewnością wyda się po prostu bardziej bezpieczny i pewny.