Budowa domu to niezwykle złożony proces wymagający dobrego rozplanowania w czasie. To dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego terminu początku prac. Przyjmuje się, że wczesna wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie tego długotrwałego przedsięwzięcia. 

Taką inwestycję trzeba podzielić na konkretne etapy. Na początku trzeba dokładnie wszystko sobie zaplanować od fundamentu po wybór odpowiedniego pokrycia dachowego.

Dach "fundamentem" każdego domu

Rozpoczynając myślenie o budowie domu, trzeba na wstępie podjąć decyzję m.in. o tym, na jaki rodzaj pokrycia dachowego się zdecydować. Warto rozważyć to już na początkowym etapie, ponieważ decyzja ta będzie miała wpływ na wiele aspektów budowy, m.in. na projekt więźby dachowej i rodzaj użytych do jej wykonania materiałów.

- Pokrycia dachowe można podzielić na ciężkie oraz lekkie – mówi Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet. -  Do pierwszych z nich zalicza się pokrycia dachowe ceramiczne lub betonowe, zaś do drugich –stalowe pokrycia dachowe. Waga tych pokryć narzuca z kolei rodzaj konstrukcji więźby dachowej. Cięższe wymagają bardziej wytrzymałej na obciążenia, a co za tym idzie, również droższej więźby. Pokrycie z blachy pozwala natomiast na wykonanie mniej masywnej konstrukcji dachowe.

Informacja ta ma szczególne znaczenie również w przypadku remontu starego dachu, którego konstrukcja więźby przez lata mogła zostać naruszona, przez co stała się mniej odporna na cięższe materiały. Pokrycia dachowe z blachy są w takich sytuacjach wyborem idealnym.

Dlaczego warto wybrać blachodachówki?

Omówiona wcześniej kwestia nie jest jedyną zaletą pokryć dachowych z blachy. Na ich korzyść przemawia również stosunkowo łatwy montaż, który nie narzuca wykonywania pełnego deskowania więźby dachowej.

Blachodachówka, jako reprezentatywny przykład pokryć dachowych z blachy, produkowana jest bowiem również w większych formatach, co znacząco ułatwia sam montaż.

Zaletą blachodachówek jest też ich zdecydowanie większa szczelność w porównaniu do dachówek. Częstym problemem tych drugich są bowiem duże ilości połączeń „dachówka z dachówką”, które choć zabezpieczone są wprawdzie zamkami, to zawsze są to miejsca łączenia, gdzie przy bocznych deszczach i silnych wiatrach mogą pojawiać się problemy z przeciekaniem, które z czasem mogą doprowadzać do rozszczelnienia dachu i przepuszczania wody do wnętrza budynku. Blachodachówki natomiast montuje się w gotowych modułach lub arkuszach ciętych na wymiar.

- Efektem tego jest większa szczelność pokrycia dachowego. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i szczelność, blachodachówka jest również odpowiednio profilowana, co dodatkowo usztywnia połać dachu – tłumaczy specjalista Regamet.

Współcześnie blachodachówki cechują się również wysoką jakością wykonania, a swoją wytrzymałość zawdzięczają odpowiedniej obróbce stali i profesjonalnym powłokom lakierniczym.

Istotną zaletą blachodachówek jest też ich zróżnicowany design, dostępny w szerokiej gamie kolorów oraz kształtów. Zapewnia to klientom dużą swobodę doboru stylu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Co wybrać, aby dach wyglądał „trendy”?

Warto tutaj poświęcić odrobinę miejsca najnowszym trendom pokryć dachowych. Od lat w tym temacie króluje minimalizm i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie się to zmieniło. Surowe elewacje w jasnym kolorze (najczęściej białym) idealnie komponują się z grafitowymi lub czarnymi blachodachówkami. To ponadczasowe połączenie kolorystyczne zupełnie redukuje ryzyko, że za kilka lat dom będzie wyglądał niemodnie lub zbyt ekstrawagancko.

Proste kolory powinny uzupełniać się z prostymi kształtami. Podejmując decyzję o wyglądzie dachu, warto mieć na uwadze spójność architektoniczną całego domu. Wybór dostępnych na rynku wzorów blachodachówek jest jednak ogromny, co może rodzić wiele dylematów.

W razie wątpliwości najlepiej jest kierować się zasadą: „im prościej, tym lepiej” – dobrym wyborem będą zatem np. blachodachówki z delikatnymi i wąskimi falowaniami. Warto również pamiętać, że najbardziej estetyczne są dachy o regularnym wyglądzie, a im bardziej dach jest płaski – tym modniejsze sprawia on wrażenie.

Nieprzemijająca jest popularność domów z dwuspadowymi dachami bezokapowymi, a na te bezdyskusyjnie najlepszym i najbardziej efektownym pokryciem dachowym pozostają panele dachowe nadające budynkom niepowtarzalny charakter i lekką, szlachetną linię.

Chcesz sprzedawać lub potrzebujesz pokrycia dachowego? Zapraszamy do Giełdy Rolnej!