Rozpoczęcie budowy wiosną, gdy temperatura i warunki pogodowe zaczynają się stabilizować, to najlepszy czas, który przy odpowiednim harmonogramie i organizacji prac pozwoli inwestorowi przed zimą wybudować dom w stanie surowym zamkniętym, a w kolejnych miesiącach skupić się na  pracach wykończeniowych. 

Zanim na dobre rozpoczniemy wiosenne prace gruntowe, każdy inwestor musi wcześniej przejść przez etap planowania, wyboru projektu domu, ścieżki finansowania, zakupu działki, a następnie zrealizować liczne formalności.

Już na tym etapie planowania oraz projektowania domu kluczowy jest wybór odpowiedniej technologii wznoszenia, dzięki której przeprowadzimy budowę sprawniej i szybciej.

4 najważniejsze etapy budowy domu

Jak już dopełnimy wszystkie elementy związane z zamknięciem wszystkich formalności, projektowaniem i finansowanie budowy domu można zająć się kolejnymi pracami, obejmującymi 4 kluczowe etapy budowlane, takie jak:

  1. Stan zerowy – wykonanie fundamentów i zamknięcie płyty parteru.
  2. Stan surowy otwarty – murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wykonanie schodów, stropu, kominów oraz konstrukcji i pokrycia dachu. Nie ma zamontowanych okien i drzwi.
  3. Stan surowy zamknięty – na tym etapie w domu jest już zamontowana stolarka okienna i drzwiowa oraz wszelkie zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto, by stan surowy zamknięty był gotowy jesienią.
  4. Stan deweloperski – oznacza zwyczajowo standard, obejmujący wykończenie elewacji zewnętrznej, wyposażenie domu we wszystkie instalacje, otynkowanie ścian wewnętrznych, wykonanie wylewek podłogowych i nawierzchni ścieżek oraz podjazdów.

Jak przyspieszyć budowę domu?

Decydując się na budowę domu, warto skorzystać z gotowych rozwiązań systemowych m.in. z ceramiki budowlanej. Rozwiązania systemowe oznaczają, że stosujemy nie jeden wyrób wybranego producenta, ale cały zestaw.

Każdy element zestawu jest opracowany w taki sposób, aby idealnie pasował do pozostałych, ułatwiał i przyspieszał prace budowlane i pozwalał na osiągnięcie jak najlepszego efektu, bez błędów wykonawczych.

- Takim rozwiązaniem jest zastosowanie poryzowanej ceramiki budowlanej w postaci gotowych rozwiązań systemowych, takich jak Porotherm Dryfix. System ten, składający się z pustaków i dostosowanej do nich suchej zaprawy, pozwala wybudować wszystkie typy ścian zewnętrznych (jedno-, dwu- i trójwarstwowych) oraz wewnętrznych (nośne i działowe) - podkreślają eksperci Wienerberger. - Oprócz podstawowych elementów systemu, czyli pustaków, w ofercie producenta znajdują się również elementy połówkowe, narożnikowe, a także uzupełniające produkty jak dedykowana zaprawa murarska w postaci gotowej do użycia piany czy odpowiednie narzędzia. Zastosowanie suchej zaprawy Porotherm Dryfix, pozwala na dwukrotnie szybsze murowanie ścian, w porównaniu do tradycyjnych metod.

Nakładanie zaprawy jest lekkie i proste, nie trzeba jej przygotowywać, mieszać i czekać aż wyschnie. Wystarczy potrząsnąć puszką i murować a zaprawa wysycha już po 24 h.

Kredyt Inwestycyjny – sprawdź ofertę Credit Agricole

Stawiając na przegrody z nowoczesnej ceramiki budowlanej, warto uzupełnić je o ceramiczne stropy i nadproża oferowane przez jednego producenta.

Zastosowanie systemowych rozwiązań budowlanych znacznie skraca czas doprowadzenia budowy domu do stanu surowego zamkniętego. Dzięki temu wybudowanie ścian domu w kilka tygodni nie stanowi problemu dla inwestora i wykonawcy.

Należy pamiętać, że materiały konstrukcyjne, choć finalnie niewidoczne, są jednym z najistotniejszych elementów domu. To od ich jakości w znacznym stopniu zależy komfort przebywania w domu i zdrowie mieszkańców. Budując dom musimy zdać sobie sprawę, że okna czy drzwi możemy wymienić, natomiast wymiana ścian zewnętrznych nie jest możliwa bez naruszenia elementów konstrukcyjnych domu.

3 zalety stosowania gotowych systemów przy wnoszeniu domu

Oprócz przyspieszenia czasu budowy, wykorzystanie systemowych rozwiązań ceramicznych to także:

  • Większy komfort pracy z materiałem budowlanym – pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną to popularne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcję konstrukcyjną i termoizolacyjną. Dzięki temu ich zastosowanie nie wymaga montowania odrębnie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Co więcej, jest to stosunkowo lekki materiał budowlany, który zapewni większy komfort wykonawcom, tak samo jak zastosowanie gotowej, suchej zaprawy – pozbawiona wody mieszanka na bazie poliuretanu, konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem, która w precyzyjny sposób nakładana jest za pomocą specjalnego pistoletu.
  • Wyeliminowanie ryzyka błędów wykonawczych – system Porotherm to elementy sprawdzone, pasujące do siebie, przebadane na poziomie rozwiązań, a nie tylko pojedynczych elementów, które dzięki swojemu dopasowaniu wpływają na wytrzymałość konstrukcji, gwarantując przy tym zachowanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych ścian. Dodatkowo w ramach systemu, każdy projektant, inwestor i wykonawca dysponuje niezbędnymi instrukcjami, gotowymi detalami oraz rysunkami pokazującymi, jak dany element powinien być poprawnie wykonany.
  • Zapewnienie jednorodnego sposobu budowy od piwnicy aż po dach. Dotyczy to zarówno ścian jak i pokryć dachowych. Jednorodny materiał to ograniczenie mostków termicznych, a także np. łatwiejsze tynkowanie bez ryzyka spękań tynku.

Jakie etapy budowy domu zostawić na jesień?

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego wymaga wylania fundamentów, postawienia ścian, montażu okien, drzwi oraz zadaszenia.

Powinno to zostać wykonane przed zimą, jednak nie istnieją żadne przeciwskazania do tego, by część prac zaplanować na okres późnej jesieni. Jednym z takich działań jest montaż dachu, który można przełożyć na chłodniejsze miesiące. Tu również warto postawić na rozwiązania systemowe.

Jeżeli do jesieni uda nam się doprowadzić budowę do stanu deweloperskiego i wykonamy już elewację, warto pomyśleć również o ułożeniu ścieżek i podjazdów wokół domu.