Jak wiadomo, nawozy w ostatnim czasie mocno podrożały, i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się jakoś zmienić na korzyść rolników:

W tych okolicznościach, coraz głośniej wyrażane są obawy o tegoroczne, prawidłowe nawożenie produkcji roślinnej, bowiem - jak wynika z wielu dyskusji na ten temat na różnych forach rolniczych - wielu gospodarzy po prostu wstrzymuje się z kupnem tego środka produkcji. 

Czy rolnicy mają pierwszą dawkę azotu?

"Jesteś zaopatrzony na 1 dawkę nawozów?" - szybką ankietę na ten temat wśród swoich znajomych przeprowadził znany rolniczy Youtuber: Rolnik NIEprofesjonalny.

- Robiąc tą ankietę kilka dni temu spodziewałem się relacji: 2/3 osób ma nawozy, 1/3 ich nie ma. Jednak po zebraniu ponad 2400 głosów okazuje się, że aż połowa z nas nie ma nawozów na pierwszą dawkę, którą należy wysiać za 4-7 tygodni w zależności od stanu uprawy i regionu - przyznaje na swoim profilu w mediach społecznościowych Michał Nowacki, znany właśnie jako Rolnik NIEprofesjonalny.

fot. FB Rolnik NIEprofesjonalny
fot. FB Rolnik NIEprofesjonalny

Jaką obrać strategię nawożenia?

- Te liczby nie są optymistyczne, ale w kilkudziesięciu wiadomościach przewija się hasło: "w tym roku 300 kg Pulanu na raz i zamykamy nawożenie". Nikogo do zakupu nawozów na siłę nie będę namawiał, bo to nie ma sensu, ale cięcie nawożenia też trzeba zrobić z głową - przestrzega i jednocześnie radzi: - Po kilku rozmowach odnośnie "cięcia nawożenia" są dwie drogi:

1) Stosujemy "te 300kg Pulanu" na 1 dawkę z myślą, że uda nam się zakupić nawozy na drugą dawkę.
2) Obcinamy dawkowanie nawożenia na 1 jak i 2 dawce, ale stosujemy je obie.

Szukasz nawozu? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!

Zdaniem Rolnika NIEprofesjonalnego, zastosowanie jednej dużej dawki nawozu na starcie wegetacji może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

- Podanie dużej dawki nawozu na 1 dawkę, szczególnie w szybkich formach sprawi, że rośliny będą budowały potencjał, w wielu przypadkach mogą się dokrzewiać. Następnie brak drugiej dawki nawozu "dawki budującej i podtrzymującej potencjał roślin" sprawi, że rośliny szybciej zaczną odrzucać pędy, a ziarno będzie drobniejsze. Dlatego, jeśli decydujemy się na radykalne cięcia, lepiej to zrobić ucinając kilogramy z obu dawek, niż rzucać wszystko w jednej - radzi kolegom rolnikom Michał Nowacki. 

Jego zdaniem, wyjątek może tutaj stanowić np. Pulrea z inhibitorem, ponieważ mocznik rozkłada się z niej długo i w wyższych temperaturach lub RSM w szczególności RSM26+3, gdzie większość azotu jest dostępna w formie amidowej.

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Jakie Państwo planujecie strategie nawożenia w waszych gospodarstwach?