Co roku w pierwszy weekend września na Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie można zobaczyć m.in. maszyny, sprzęt rolniczy, drobny inwentarz i gotowe wyroby.

W centrum miasta stoiska rozstawiają związane z branżą firmy - m.in. producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, materiałów, pasz i nawozów, a także instytucje zajmujące się rozwojem i unowocześnianiem rolnictwa, państwowe agencje rolne oraz indywidualni producenci i hodowcy.

Corocznymi atrakcjami wystawy są sekcje branżowe. W tym roku będą to Targi Pszczelarskie, Wystawa Przedsiębiorczości i Maszyn Rolniczych, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, Odnawialne Źródła Energii, Wystawa Drobnego Inwentarza i Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Zwyczajowo wystawa odbywała się wcześniej na deptaku III Alei Najświętszej Maryi Panny (czyli na najbliższym jasnogórskiemu wzgórzu odcinku), na Placu Biegańskiego, a także na terenie pobliskiego liceum im. H. Sienkiewicza i Miejskiej Galerii Sztuki przy III Alei.

W tym roku, jak wynika z informacji organizatora, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, ze względu sytuację pandemiczną stoiska wystawowe będą dostępne dla odwiedzających, dzięki życzliwości jasnogórskich paulinów, na terenie klasztornych parkingów. Stoiska handlowe zostaną rozmieszczone w III Alei NMP.

Organizator zapewnia, że wziął pod uwagę wszystkie rozwiązania i środki ostrożności, aby zgromadzeni na wystawie czuli się bezpiecznie.

Jednym z punktów wydarzenia będzie sobotnia konferencja w jasnogórskiej Auli Jana Pawła II - z oficjalnymi wystąpieniami, wręczeniem pucharów i odznaczeń oraz podsumowaniem regionalnych konkursów.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie towarzyszy obchodom jasnogórskich dożynek od 1992 r. Najważniejszym punktem religijnych uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze jest niedzielna przedpołudniowa suma dziękczynna, podczas której błogosławione są przyniesione przez rolników wieńce żniwne.

W tegorocznych uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze ma uczestniczyć m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, który jest też honorowym patronem Krajowej Wystawy Rolniczej.