W regulaminie określono, że głównym celem konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości znaczenia Narodowego Święta Niepodległości, aktywizacja mieszkańców wsi w zakresie upamiętnienia święta zgodnie z ideą 1918 roku, a także upowszechnianie wiedzy o historii dążeń Polaków do odzyskania niepodległości.

- To właśnie sołectwo jest tym najmniejszym elementem samorządności w Polsce i tworzy grupę ludzi, którzy mają możliwość stanowienia o swoim najbliższym otoczeniu. Niejednokrotnie już sołtysi odegrali bardzo ważną rolę, między innymi podczas nawałnicy w 2017 roku, gdzie ich zaangażowanie w pomaganie ludziom przyniosło bardzo ważny skutek - podkreślił wojewoda kujawsko-pomorski.

Bogdanowicz podkreślił, że ma nadzieję, iż ten konkurs sprawi, że w tym roku święto 11 listopada w regionie będzie obchodzone w sposób szczególny.

Jedno sołectwo może złożyć jedno zgłoszenie do udziału w konkursie. Nagrodą dla zwycięzców będzie wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W wycieczce będzie mógł uczestniczyć sołtys lub osoba go reprezentująca, a także wskazani przez przedstawiciele społeczności - maksymalnie 40 osób.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 22 listopada 2021 r. do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Powinny zawierać m.in. opis obchodów Narodowego Święta Niepodległości, dokumentację fotograficzną zawierającą maksymalnie 10 zdjęć, nagrania audio i wideo.

Regulamin konkursu, zawierający szczegółowe wymogi, dostępny jest na stronie urzędu wojewódzkiego.