Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Ogłoszono laureatów 46. edycji nagrody w siedmiu kategoriach. W kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego nagrodzeni zostali Wanda Majtyka, Henryk Marszał, Stanisława Mąka, Genowefa Pabich, Bernarda Rość. W kategorii II dla mistrza tradycji nagrodzono Marię Grzegorek. Laureatem kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe jest Andrzej Dziedzina Wiwer. W kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów zwyciężyli Maria Brylak-Załuska i Jolanta Danak-Gajda. W kategorii V dla kapel ludowych doceniono Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic, a w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Blinowianki" iZespół "Gościszowianie". VII kategoria dotyczy instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Jury wyróżniło Fundację "Dziedzictwo Nasze".

Jak podał IMiT, Barbara Wandzel została laureatką przyznanej w tym roku po raz pierwszy w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga nagrody specjalnej dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez mistrza tradycji. Barbara Wandzel to wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, kontynuatorka umiejętności twórczych Marii Grzegorek.

"Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego" - informuje Instytut.

Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 1 lipca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Więcej informacji o nagrodzie można znaleźć na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.