Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas powiedziała w poniedziałek, że w powiecie bialskim są cztery ogniska epidemiczne koronawirusa, związane ze środowiskowym domem samopomocy w Kodniu, Nadbużańskim Odziałem Straży Granicznej, Urzędem Pracy w Białej Podlaskiej oraz obszarem gminy Piszczac. - Nadal poszukujemy osób, które brały udział we mszach świętych w kościołach Piszczacu i Kościeniewiczach - zaznaczyła Smolińska-Kornas.

Dotychczas w tych czterech ogniskach w powiecie bialskim wykryto zakażenie korownawirusem u 52 osób, w tym dziewięć osób trafiło do szpitala. W kwarantannie jest obecnie 207 osób.

Jak podkreśliła rzeczniczka, sytuacja jest dynamiczna i liczby te się zmieniają, a kolejne osoby są poddawane badaniom. Podała przykład, kiedy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobrali wymazy od 100 osób - w tym 89 osób zgłosiło się do wyznaczonego punktu a do 11 trzeba było dojechać specjalnym wymazobusem. - Z tych 100 otrzymaliśmy 23 dodatnie wyniki - dodała.

Nie ustalono jeszcze pierwszego źródła zakażeń. Dochodzenia epidemiczna trwają od 10 czerwca, kiedy sanepid otrzymał pozytywny wynik badania na koronawirusa jednego z pacjentów szpitala. - To była osoba, która nie miała żadnych objawów, ale była zbadana przez szpital, ponieważ była kwalifikowana do zabiegu. Od tej osoby zaczęły się dochodzenia epidemiczne, ale nie możemy powiedzieć, że to był pacjent zero - zaznaczyła Smolińska-Kornas.

Inspektorat Sanitarny w Białej Podlaskiej apeluje do osób, które uczestniczyły we mszach św. oraz przystępowały do komunii św. i spowiedzi w kościołach w Piszczacu w dniach od 10 czerwca do 2 lipca oraz w Kościeniewiczach w dniach 1-3 lipca, aby pilnie zgłaszały się telefonicznie bądź mailowo do sanepidu w Białej Podlaskiej.

W związku z decyzją sanepidu nakazującą poddanie się obowiązkowej kwarantannie pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej od poniedziałku do odwołania urząd będzie zamknięty. - Obsługa klientów będzie się odbywała w Oddziale Zamiejscowym Ewidencji i Rynku Pracy PUP w Międzyrzecu Podlaskim - głosi komunikat na stronie internetowej Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej.

Od poniedziałku do odwołania zamknięty dla interesantów będzie także Urząd Gminy w Piszczacu. - Przyjmowanie interesantów odbywać się będzie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, która wykluczy inny niż osobisty sposób załatwienia sprawy - głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej urzędu. Do odwołania zamknięte jest także targowisko gminne w Piszczacu przy ulicy Cmentarnej.

Wykrycie koronawirusa i skierowanie na kwarantannę niektórych funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie wpływa na funkcjonowanie przejść granicznych. "Odprawy na przejściach się odbywają, nie ma z tego powodu żadnych utrudnień" - zapewnił Wojciech Kopeć z referatu prasowego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dotychczas na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 717 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2; odnotowano 531 ozdrowieńców; 18 osób zmarło.