Jak zaznaczono w opisie tego produktu, chodzi o niewielkie upieczone wyroby przypominające ciasteczka, wykonane z marcepana, czyli słodkiej masy cukierniczej na bazie zmielonych migdałów, wypełnione nadzieniem.

Marcepan był znany już w średniowieczu; prawdopodobnie dotarł do Europy razem z najazdami tureckimi, chociaż Włosi i Węgrzy także przypisują sobie autorstwo receptury.

"Sposoby jego wytwarzania nieco się różniły w zależności od regionu. Marcepan królewiecki (Konigsverger Marzipan) różnił się od innych sposobem obróbki, ponieważ zapiekano go w piecu" - zaznaczono na stronie ministerstwa.

Cechą charakterystyczną tego produktu jest skarmelizowana górna warstwa, przy zachowaniu surowego spodu. Jako nadzienie wykorzystywana jest czekolada, pistacje, kandyzowane owoce lub konfitury.

"Królewiec, któremu nazwę zawdzięcza marcepan królewiecki, to polska nazwa miasta w dawnych Prusach Wschodnich, obecnie Kaliningrad. Kuchnia poszczególnych części Prus Wschodnich nie różniła się wiele od siebie. Większość dań, obecnych w Królewcu czy Elblągu, spotkać można było także na Litwie Pruskiej czy na Mazurach" - wyjaśniono w opisie tego produktu.

Na listę produktów tradycyjnych jest wpisywana żywność stanowiąca element dziedzictwa kulturowego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. Wnioski o wpis składa się w urzędzie marszałkowskim, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej resortu.

Obecnie zarejestrowane jest na niej około 2 tys. produktów, z czego 48 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy regionów. Wśród tradycyjnych produktów z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów.