Relację z pracy maszyny do zbierania kamieni zamieścił w serwisie YouTube popularny twórca internetowy Słomek_mówi.

Polska myśl technologiczna

Maszyna jest jednym z tych projektów, z których jako Polacy możemy być szczególnie dumni. Została ona wymyślona i zaprojektowana przez krajowych inżynierów, a sam pomysł zrodził się, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, z potrzeby, która w ówczesnym czasie nie mogła zostać kompleksowo zaspokojona przez maszyny oferowane na rynku.

Husarya SCS-100 pomimo tego, iż została zaprezentowana stosunkowo niedawno, to udało jej się otrzymać już kilka nagród m.in. za innowacyjność, o czym pisaliśmy jakiś czas temu:

Dane techniczne

Szerokość robocza maszyny na poziomie 5,5 m gwarantuje wysoką wydajność nawet w ciężkich warunkach polowych. Tym co wyróżnia tę konstrukcję jest fakt, iż może ona pracować na głębokości do 20 cm, dzięki czemu nie tylko zbiera kamienie znajdujące się na wierzchu, ale również te z nieco głębszych warstw gleby.

Według informacji producenta, Husarya SCS-100 pozwala na zbiór kamieni o średnicy od 25 do aż 500 mm. Istotny z punktu widzenia użytkownika jest także fakt, iż wbudowany pojemnik na kamienie pomieści prawie 5 t surowca.

Ważąca około 12 t maszyna wymaga mocy ciągnika towarzyszącego na poziomie ok. 140 KM oraz wydatku pompy hydraulicznej od 50 do 140 l/min.

Praca w trudnych warunkach

Maszyna została wynajęta do przeprowadzenia usługi na areale 5 ha. Do współpracy z nią wykorzystany został ciągnik Valtra T-174 o mocy 190 KM. Przy prędkości roboczej wynoszącej 3 km/h realna wydajność oscyluje w granicach 1 ha/h. W czasie nagrania mamy okazję dokładnie przyjrzeć się całemu procesowi zbioru kamieni.

Na materiale video możemy również zobaczyć, jak maszyna radzi sobie z naprawdę dużymi kamieniami, które chwilowo potrafiły blokować maszynę, by następnie i tak trafić do pojemnika i zostać wywiezione z pola.

Rolnik nie krył swojego zadowolenia z osiągniętych efektów pracy, co możecie zobaczyć poniżej:

 

A czy Wy gospodarujecie na kamienistych glebach? Jak radzicie sobie ze zbieraniem kamieni? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!