Zła higiena jamy ustnej powoduje nie tylko próchnicę i ból zęba, lecz także kamień nazębny. Dzięki niemu archeolodzy mogą dowiedzieć się więcej o zwyczajach żywieniowych naszych przodków.

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Instytutu Historii Człowieka Maxa Plancka w Jenie i Muzeum Narodowego Kenii (MNK) przeanalizował białka mleka uzyskane ze znalezisk kamienia nazębnego w 13 starożytnych miejscach w Sudanie i Kenii.

Zgodnie z tym naukowcy natknęli się na białka mleka w kamieniu nazębnym z cmentarzyska w Sudanie sprzed 6000 lat. Inne zidentyfikowane białko, które badacze szacują na 4000 lat, umożliwiło nawet określenie rodzaju mleka. Najwyraźniej pasterze gasili pragnienie kozim mlekiem.

Zgodnie z komunikatem niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, to najwcześniejszy bezpośredni dowód spożycia mleka koziego w Afryce. Do tej pory archeolodzy byli w stanie dostarczyć dowody tylko pośrednio, na przykład analizując rysunki naskalne lub szukając śladów tłuszczu mlecznego w starożytnych garnkach. Jest bardzo prawdopodobne, że kozy i owce były ważnymi źródłami mleka dla wczesnych społeczności pasterskich w bardziej suchych środowiskach.

Każdy, kto toleruje mleko w wieku dorosłym, ma mutacje w swoim składzie genetycznym, które pozwalają mu się nim cieszyć. Jednak analiza genetyczna afrykańskich znalezisk z wykazała, że ​​ówcześni pijący mleko nie mieli takich genów. Naukowcy podejrzewają, że wcześni pasterze np. fermentowali mleko i robili jogurt. Produkty te zawierają mniej laktozy i dlatego są łatwiejsze do strawienia.

Z biegiem czasu u ludzi rozwinęła się tolerancja na laktozę, która dziś w niektórych częściach Afryki nie znajduje odzwierciedlenia w jednej mutacji genów, jak w Europie, ale w czterech.