Projekt "KGW Podlaskie" prowadzi Fundacja "Okno na Wschód" we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach" w Łapach Dębowinie.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej wiceprezes fundacji Łukasz Pogorzelski, to innowacyjny projekt skierowany do kół gospodyń wiejskich (KGW), które - jak organizacje - pozbawione były dotąd wsparcia i infrastruktury. - W odpowiedzi też na głosy samych kół gospodyń wiejskich, postanowiliśmy wystąpić z inicjatywą, która ma im pomoc skuteczniej działać - dodał.

- Koła gospodyń to organizacje z tradycjami, mamy wszyscy grupy, w których zrzeszały się nasze babcie, nasze mamy - mówiła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach" Marta Łapińska. Powiedziała, że dopiero od niedawna KGW mogą nabyć osobowość prawną, wcześniej przez lata funkcjonały m.in. jako grupy nieformalne, organizacje działające przy kółkach rolniczych czy żeńskie drużyny pożarnicze.

Łapińska mówiła, że ustawa o KGW pozwoliła kołom rozwinąć skrzydła i działać, ale pojawiły się też wątpliwości i pytania. - Oprócz tego wszystkiego, co widzimy jako finalne działanie koła (...), jest też szereg problemów, które dotykają koła. Potrzebujemy wsparcia w tym jak poruszać się w ustawie, jak wypełniać wszystkie tabelki, zestawienia. Oprócz tych teoretycznych potrzeb, są takie wewnętrzne potrzeby kół - powiedziała.

Oferta projektu skierowana jest do członków ponad 350 kół gospodyń wiejskich na terenie województwa podlaskiego. Jak mówił koordynator projektu Marcin Klejno, w ramach projektu koła uzyskają wsparcie instytucjonalne i w zakresie integracji, zrzeszenia działań oraz promocji.

W ramach projektu zaplanowano m.in. szkolenia np. z zarządzania organizacją czy w zakresie wsparcia finansowego, warsztaty liderskie czy wizyty studyjne. Uruchomiana została platforma edukacyjno-informacyjna, gdzie znajduje się baza podlaskich kół, artykuły i materiały szkoleniowe.

Wśród instytucji pełniących funkcję Patronów programu i zaangażowanych w pomoc przy realizacji działań w ramach programu są m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki, Podlaski Instytut Kultury, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Obecny na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, który jest zaangażowany w pomoc kołom gospodyń wiejskich mówił, że koła stają dziś przed nowymi wyzwaniami jak np. jak zaangażować ludzi do działania, jak położyć nacisk na integrację kół czy jak włączyć mężczyzn do działalności kół. Dodał, że z jego obserwacji wynika, iż koła potrzebują też wsparcia w promocji ich działań i pokazywania się "na zewnątrz". Mówił, że urząd chętnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które - jak mówił - wzmacniają potencjał i pomagają rozwijać problemy.

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowego ze środków EOG. Więcej informacji o programie można znaleźć stronie www.kgwpodlaskie.pl.