Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu powstaje ogród społeczny. Do podziału jest 200 m2.

- Każdy osoba pełnoletnia, która się do nas zgłosi i jest mieszkańcem gminy Kołbaskowo, może we własnym zakresie uprawiać fragment tego ogrodu - powiedział koordynator Klubu Młodego Ekologa Robert Sokołowski.

Jak dodał "jest bardzo dużo osób, które by się tym zajęły, ale nie mają albo tyle czasu, albo tyle środków, by uprawiać 50 m2, 200 m2 itp. u nas mogą uprawiać 2 m2".

Korzystanie z ogrodu społecznego będzie bezpłatne, miejsca będą wydzielone w zależności od liczby zgłoszeń. Mieszkańcy gminy mogą się zgłaszać do 11 marca na adres eko@goksirprzeclaw.pl Pierwsze prace mają ruszyć na początku marca.

Pierwszy ogród warzywny na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu powstał w ubiegłym roku.

- Ten nasz warzywniak w ubiegłym roku był przebojem nie tylko dlatego, że on po prostu był. Tylko dlatego, że można było pokazać dzieciom jak wygląda słonecznik albo kukurydza. Obserwując zdziwienie dzieci i uśmiechy na twarzach rodziców, doszliśmy do wniosku, że pociągniemy ten temat - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, "to taki nasz mały pomysł na dalszą integrację społeczną mieszkańców naszej gminy". - Zawsze można przyjść, w miłej atmosferze pogrzebać w ziemi, wyhodować kilka endorfin i zrobić coś przyjemnego - podkreślił.

Klub młodego ekologa działający przy GOSKIR planuje też utworzenie ogrodu roślin użytkowych.