Taste Atlas to portal, którego głównym założeniem jest przybliżanie tradycyjnych kuchni świata. Corocznie, na bazie ocen swoich użytkowników tworzy też rankingi najlepszych kuchni, potraw czy deserów świata. Tegoroczne zestawienie obejmowało 95 regionalnych kuchni ze wszystkich kontynentów.

W ogólnym rozrachunku Polska wygląda całkiem przyzwoicie – 14 miejsce w kategorii najlepszych kuchni świata pozwala mówić o swego rodzaju sukcesie. Niekwestionowanym liderem pozostały Włochy, które wyprzedziły Grecję i Hiszpanię. Przed Polską znalazły się m. in. Japonia, Turcja, Chiny czy Portugalia.

 

Najlepsze dania świata

Jeśli chodzi o konkretne dania w zestawieniu światowych smakołyków również pojawia się polski akcent. Na szesnastym miejscu uplasowały się bowiem pierogi ruskie.  W zestawieniu, w którym znalazło się w sumie 100 dań, pierwsze miejsce zajęło japońskie curry karē raisu. Kolejne miejsce przypadło brazylijskiej pitanha, czyli stekowi wołowemu, zaś trzecie amêijoas à Bulhão Pato, czyli portugalskiemu daniu z małży.

Cukiernicza potęga

Doskonale wypadamy też w kategorii ciast. Aż pięć rodzimych deserów znalazło uznanie w oczach oceniających. Także ich lokaty są wysokie. Najlepiej zaprezentował się klasyczny sernik, który zajął drugą lokatę, zaraz za rosyjskim miodownikiem i przed brazylijskim pave. Kolejne polskie ciasto w zestawieniu to tradycyjny sękacz na szóstym miejscu i podlaski marcinek na miejscu jedenastym. Wadowickie kremówki zajęły czternaste miejsce, zaś piernik trzydzieste piąte.

Bardzo dobrze wypadamy również w rankingu najlepszych potraw mięsnych w Europie. W czwartej dziesiątce najlepszych dań możemy znaleźć kotlet schabowy. Nieco dalej, bo na miejscu sześćdziesiątym znajdziemy gołąbki, którym depcze po piętach gulasz. W setce znalazły się także bigos, kaczka z jabłkami i kluski śląskie z roladkami i modrą kapustą.

 

W kategorii najlepszych dodatków najwyższe, szesnaste miejsce, zajęła kapusta zasmażana. Nieco dalej uplasowały się kluski śląskie, kopytka, mizeria, czy kluski leniwe.

Wśród dań mącznych na czternastym miejscu możemy znaleźć klasyczne placki ziemniaczane, daleko za nimi są także racuchy i krokiety.

Do całej tej słodyczy należy jednak dodać łyżkę dziegciu. Otóż brylujemy w kategorii najgorszych zup świata. Na pierwszym miejscu całego zestawienia znaleźć możemy bowiem polską czerninę. Czym zasłużyła sobie na takie wątpliwe wyróżnienie? Za szczególnie obrzydliwe uznany został dodatek gęsiej lub kaczej krwi, której krzepnięcie zabezpieczane jest dodatkiem octu. Twórcy strony wskazali też na dodatek suszonych owoców i korzennych przypraw np.: goździków. Połączenie słodkiego, kwaśnego i pikantnego smaku według głosujących jest kombinacją nie do przełknięcia.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także wodzionka – na czwartym miejscu i flaki na ósmym. Dodatkowo czernina jako jedyna potrawa z Polski znalazła się w zestawieniu najgorszych potraw świata wg Taste Atlas. Zupa ta uplasowała się na jedenastym miejscu.

Niechlubne pierwsze miejsce w kategorii najgorszych dań świata zdobyła rosyjska sałatka Indigirka, stworzona z pokrojonych w kostkę zmrożonych ryb wymieszanych z cebulą, olejem, solą i pieprzem. W nowocześniejszej wersji danie ozdabia się kawiorem i podaje z wódką. Drugie miejsce przypadło kanadyjskiej pizza cake, której ciasto przygotowywane jest z wielu warstw ciasta na pizzę i upieczone w tortownicy lub głębokiej patelni. Ciasto ma nawet sześć warstw i wyglądem przypomina tort z pizzy. Nie brzmi źle? Trzecia pozycja na liście najgorszych potraw świata na pewno wynagrodzi rozczarowanie dwoma pierwszymi miejscami. Mowa bowiem o Hákarl, czyli peklowanym mięsie rekina z Islandii. Mięso fermentowane jest przez 3 miesiące, a następnie suszone przez około 5 miesięcy. Danie zawiera wysoką zawartość amoniaku i już sam jego zapach wiele osób doprowadza do wymiotów. Kolejne miejsca w niechlubnym rankingu zajęły francuskie cukierki anyżowe, czy kambodżańskie smażone tarantule, za którymi uplasowały się smażone i marynowane śledzie z Danii.