Taste Atlas to portal, którego głównym założeniem jest przybliżanie tradycyjnych kuchni świata. Corocznie, na bazie ocen swoich użytkowników tworzy też rankingi najlepszych kuchni, potraw czy deserów świata.

Najgorsza zupa świata pochodzi z Polski

W tym roku o rankingu zrobiło się głośno, gdy okazało się, że to właśnie polska zupa, czernina, okrzyknięta została najgorszą zupą świata. Na szczęście w pozostałych kategoriach czytelnicy Taste Atlas byli dla polskich produktów znacznie łagodniejsi, choćby w kategorii najlepszej zupy świata, gdzie dla równowagi nasz żurek zajął drugie miejsce.

 

Grodziskie najlepszym stylem piwnym na świecie

Wśród 50 ocenianych stylów piwnych niekwestionowane pierwsze miejsce zajęło polskie piwo Grodziskie. Jest ono również jedynym przedstawicielem rodzimych browarów na liście. Na kolejnych miejscach znalazły się belgijskie Triel i Lambic.

Zaraz za podium uplasował się niemiecki Weissbier i należy przyznać, że mimo nieobecności na podium to Niemcy są wielkim zwycięzcą rankingu – na liście znalazło się aż 14 stylów piwnych wytwarzanych w tym kraju. Silną reprezentację ma również Belgia z 13 stylami.

Na kolejnych lokatach znalazły się Pilsner z Czech, Imperial Stout z Anglii, Dubbel z Belgii, Helles z Niemiec oraz Witbier z Belgii. Pierwszą dziesiątkę zamyka niemiecki styl piwny Dunkel. Ostatnie, pięćdziesiąte miejsce rankingu przypadło belgijskiemu Vieille Kriek.

Grodziskie, czyli jakie?

W uzasadnieniu zwycięstwa napisano, że Grodziskie to tradycyjnie warzone piwo z dodatkiem słodu jęczmiennego wędzonego dymem bukowym. W smaku i aromacie wyczuwalne są nuty wędzone i bukowe oraz ziołowe, kwiatowe i korzenne.

Jest to trunek górnej fermentacji warzony w beczkach dębowych lub bukowych, które dają mu charakterystyczny posmak. Dzięki dodatkowi drożdży dwutlenek węgla, który zawarty jest w piwie, powstaje samodzielnie. Na dnie butelki zostaje naturalny osad, który wytwarza się sam.

Piwo pochodzi z Wielkopolski, a początki jego warzenia datuje się na średniowiecze. W samym Grodzisku wielkopolskim. W Grodzisku Wielkopolskim produkowane jest od XVI wieku. Obecnie grodziski styl warzenia piwa docenia mnóstwo ludzi na całym świecie, czego potwierdzeniem jest pierwsze miejsce w rankingu najlepszych piwnych styli Taste Atlas.

Czy tylko piwem Polska stoi?

Warto zaznaczyć, że w rankingu 50 najlepszych alkoholi mocnych świata nie ma ani jednej polskiej pozycji.

Za to w kategorii jedzenia wypadamy znacznie lepiej. Docenione zostały polskie pierogi, które znalazły się na czwartym miejscu wśród najlepszych pierogów świata, a także kotlet schabowy, który zajął 9 miejsce wśród najlepszych kotletów. 

Wcześniej pisaliśmy także o tym, że jesteśmy cukierniczą potęgą - aż trzy słodkie pozycje znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu. Najwyższą, bo aż drugą lokatę zajął sernik, na dalszych miejscach znalazły się sękacz, karpatka, marcinek, kremówka i piernik.