Prąd drożeje nie tylko w Polsce, ale w i całej Europie. Dziś już nikt z poważnych ekspertów energetycznych nie twierdzi, iż przyszłością energetyki jest węgiel. W przyszłości czeka nas najpewniej obowiązek budowania domów z fotowoltaiką, a specjalne moduły PV zastąpią dachówki produkujące energię elektryczną. 

1. Fotowoltaika jest bardzo droga a inwestycja nigdy się nie zwróci

Ogromne koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaiczne to być jeden z największych mitów, zgodnie z którym panuje przekonanie, że instalacje PV są tylko dla bogatych ludzi. W rzeczywistości większość gospodarstw domowych wybiera elektrownię słoneczną tylko dlatego, że obniża ich wysokie rachunki za prąd, a dodatkowo otrzymują jeszcze 5000 zł dofinansowania. 

Mikroelektrownia ma swoją cenę jednak w porównaniu do tego ile zapłacimy za prąd w najbliższych latach jest ona zdecydowanie niższa. Dziś, każdy kogo stać na opłacanie miesięcznych rachunków za prąd stać na inwestycję w panele fotowoltaiczne.

Niektórzy producenci mikroinstalacji oferują montaż i zakup w systemie abonamentowym. Po prostu klient płaci stałą miesięczną ratę za użycie paneli fotowoltaicznych. Jest to jeden z niewielu produktów w gospodarstwach domowych, które faktycznie będą się zwracały, ale pod dłuższym czasie.

Koszt takiej inwestycji wynieść może nawet ponad 15 tys. złotych – jest to dość wysoka kwota, jednak z perspektywy czasu jest to najtańsza energia za jaką możemy zapłacić. Opłacanie rachunków za prąd nigdy się nie zwróci, natomiast panele fotowoltaiczne zarobią na siebie zwracając się średnio od 6 do 8 lat. Im większe zapotrzebowania gospodarstwa na energię elenktyczną, tym okres zwrotu jest szybszy. Przeciętna żywotność instalacji wynosi około 25-35 lat, a gwarancje na poszczególne elementy instalacji PV zapewniają zwrot inwestycji.

2. Fotowoltaika nie jest na tyle opłacalna, aby weszła do powszechnego użycia

Dziś już nikt z poważnych ekspertów energetycznych nie twierdzi, że przyszłością energetyki jest węgiel. W przyszłości czeka nas najpewniej obowiązek budowania domów z fotowoltaiką, a konwencjonalne moduły PV zastąpią dachówki produkujące energię.

Jesteśmy dziś w sytuacji, gdzie prawie każdego właściciela domu stać na PV bez żadnych dofinansowań czy ulg. W tym roku Polska może znaleźć się już na 4 miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.

Zakładając, że z prądu nie przestaniemy korzystać, warto pomyśleć o rozwiązaniach na lata i zamiast co miesiąc płacić za prąd możemy płacić za własną elektrownie. Ok. ¼ polskich dachów nadaje się do budowy własnej instalacji, nic więc dziwnego że mikro-instalacje w Polsce wyrastają jak grzyby po deszczu.

3. Panele słoneczne nie działają w zimie, w pochmurne dni, ani w niskich temperaturach

Z punktu widzenia fotowoltaiki idealne warunki pogodowe występują wtedy, kiedy niebo jest bezchmurne, promienie słońca padają pionowo na moduły, a jednocześnie temperatura powietrza jest niska. Jednak, panele generują energię elektryczną również w dni pochmurne.

Ogniwa wysokiej jakości mogą w pochmurne dni produkować zaledwie 1 proc. mniej energii niż w dni słoneczne.

Warto również zwrócić uwagę na wydajność paneli fotowoltaicznych, która jest wyższa wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię w zależności od ilości dostarczonego światła słonecznego, a nie w zależności od temperatury otoczenia

4. Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy

Tak, panele słoneczne nie działają i nie mogą odbierać promieni słonecznych w nocy. Żeby to rozwiązać można bilansować pobraną energię elektryczną z sieci oraz wyprodukowaną energię wpuszczać do sieci za dnia. Inną metodą, równie skuteczną jest również kogeneracja oraz połączenie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła.

Rozwiązaniem jest projektowany przez ustawodawcę, półroczny okres rozliczania się z zakładem energetycznym, który odliczy od ilości energii pobranej przez właściciela z sieci zimą taką ilość, którą wyprodukuje i przekaże do sieci latem.

Oznacza to, że przy odpowiednim dobraniu wielkości instalacji, nie zapłacimy za prąd zasilający urządzenia, a nawet można na tym zarobić. Dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, które chciałyby się całkowicie usamodzielnić energetycznie są akumulatory żelowe.

5. W Polsce jest za mało słońca i brak warunków dla rozwoju fotowoltaiki

Na mapach nasłonecznienia naszego kraju widać optymalne warunki dla rozwoju fotowoltaiki. Najlepszym argumentem przemawiającym za tym jest fakt, że Niemcy leżą prawie na tej samej szerokości geograficznej co Polska, jednak mimo to zachodni sąsiedzi są liderem w produkcji energii ze słońca.

 Co ciekawe Panele w dużej ilości instalowane są również w Wielkiej Brytanii, która jest krajem o gorszych warunkach nasłonecznienia niż Polska. Zimą panele nie przestają produkować prądu, ale przeciętnie wytwarzają jej sześć razy mniej, niż w miesiącach letnich.

Do działania instalacji fotowoltaicznej wystarczy im światło rozproszone, nie jest ona jednak wtedy w pełni wydajna. Panelom fotowoltaicznym nie szkodzi również niska temperatura – wręcz przeciwnie, w takich warunkach zwiększa się napięcie paneli i co za tym idzie, wydajność energetyczna.

6. Utrzymanie paneli słonecznych wymaga częstej konserwacji

Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe z uwagi na to, że nie zawierają części ruchomych. Według zaleceń producentów, należy je czyścić przynajmniej raz do roku. W praktyce, większość właścicieli nigdy nie myje paneli, które są obmywane przez padający deszcz.

Zabrudzenia paneli mogą powodować niewielkie obniżenie wydajności sięgającej do około 5%. Jedynie w przypadku dużego zapylenia osadzającego się na panelach zalecane jest ich częste czyszczenia.

Na to jednak również znaleziono sposób produkując panele z grafenową powłoką. Z punktu widzenia użytkownika fotowoltaika jest bezobsługowa, nie zawiera elementów ruchomych, nie dymi, nie jest źródłem żadnych zapachów, nie generuje żadnego dźwięku i wykorzystuje przestrzeń dachu, która z reguły jest niezagospodarowana.

7. Panele słoneczne powodują przeciekanie dachów

Wszystko zależy od instalatora, stanu i rodzaju pokrycia dachowego. W rzeczywistości, panele słoneczne chronią część dachu, na której są umieszczone. Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej szczeliny pomiędzy poszczególnymi panelami powinny być wypełniane, co stanowi dodatkową ochronę dla dachu przed przeciekaniem.

Oferowane na rynku mocowania to sprawdzone systemy stosowane na całym świecie. Oprócz tego jeżeli powstanie problem z dachem, który musi być naprawiony, panele mogą być łatwo zdemontowane.

Większość paneli słonecznych nie jest bezpośrednio mocowanych do samego dachu. Wykorzystuje się do tego specjalną konstrukcją. Coraz częściej spotykamy instalacje fotowoltaiczną montowaną na specjalnych stelażach umiejscowionych bezpośrednio na gruncie.

8. Domowa instalacja fotowoltaiczna nie pokryje 100% zapotrzebowania na prąd

Jeśli zainwestujemy w dobrze zaprojektowaną instalację PV spokojnie pokryje ona potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Z powodzeniem zasilimy wszystkie domowe urządzenia RTV oraz AGD, oraz dostarczymy prąd do oświetlenia w domu. Znając roczne zużycie gospodarstwa domowego, łatwo jest przeliczyć, jaką moc powinna mieć zamontowana instalacja słoneczna. Najnowsze panele osiągają moc dochodzącą do  500 Wp.

9. Podłączenie elektrowni PV do sieci energetycznej to skomplikowana procedura  

Zgodnie ze znowelizowanym prawem budowlanym montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeżeli natomiast montaż mikroinstalacji wiąże się ze znacznymi przeróbkami w konstrukcji dachu, bądź wymaga przeniesienia okna połaciowego w inne miejsce – wówczas takie pozwolenie jest wymagane. Koszty przyłączenia oraz wymiany licznika powinien pokryć zakład energetyczny.

10. Systemy fotowoltaiczne są awaryjne

Najdroższe w instalacji PV, moduły fotowoltaiczne posiadają 30 letnią gwarancję na wady ukryte, oraz 30 letnią gwarancję na generowaną moc. Nie wymagają również obsługi oraz działań serwisowych, wymiany elementów co oznacza, że ich użytkowanie jest raczej tanie. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego dystrybutora i producenta instalacji fotowoltaicznej i sprawdzenia jego oferty.