Jak przekazał w piątek rzecznik PGG Tomasz Głogowski, oferta skierowana jest głównie do osób mieszkających daleko od kopalń, ogrzewających swoje gospodarstwa domowe węglem

- To pierwsza tak kompleksowa oferta na polskim rynku opałowym. Chcemy umożliwić nabywcom kupno węgla w atrakcyjnych cenach, obowiązujących u producenta, które są znacząco niższe od cen w składach opałowych w Polsce. Program pozwoli także ograniczyć nadmierne marże pośredników i spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania dla odbiorców końcowych - powiedział Głogowski.

Możliwość kupna węgla luzem z odbiorem osobistym adresowana ma być głównie do klientów mieszkających w dalszej odległości od kopalń PGG, nawet na drugim końcu kraju, którzy nie mają możliwości bezpośredniego zaopatrywania się w kopalnianych punktach sprzedaży.

- Przewidujemy, że ta forma sprzedaży spowoduje powstanie "sąsiedzkich grup zakupowych": klienci, aby ograniczyć koszty transportu, będą odbierać zamówiony węgiel w ramach jednej dużej dostawy - zaznaczył rzecznik PGG.

Od piątku klienci indywidualni będą mogli raz na 12 miesięcy kupić 5 ton węgla luzem w cenach obowiązujących bezpośrednio na kopalniach. Warunkiem dokonania zakupu będzie ogrzewanie własnego gospodarstwa domowego węglem oraz własny odbiór w ustalonym z kopalnią terminie - zarówno osobisty, jak i przez upoważnionego przewoźnika.

PGG przygotowała zasady mające uprościć i ułatwić realizację transakcji. Węgiel luzem będzie sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego PGG. Nowa partia towaru będzie dodawana o godzinie 18., aby każdy z chętnych miał możliwość złożenia zamówienia w wolnym czasie po pracy.

Klienci będą mieli do dyspozycji węgiel z kopalń, w których prowadzona jest sprzedaż węgla za gotówkę: Marcel, Piast, Ziemowit, Jankowice, Rydułtowy, Murcki-Staszic, Sośnica, Bielszowice, Halemba oraz Mysłowice-Wesoła. W pierwszym etapie możliwy będzie zakup sortymentu Karlik luz i Pieklorz luz z kopalń Chwałowice i Ziemowit. W kolejnych dniach udostępniane mają być produkty z pozostałych kopalń.

Po złożeniu zamówienia nabywcy otrzymają pocztą elektroniczną informacje o potwierdzeniu złożenia zamówienia oraz terminie i warunkach odbioru. Termin odbioru węgla będzie każdorazowo ustalany indywidualnie bezpośrednio z odbiorcą lub wskazanym przez niego przewoźnikiem.

- Będziemy informować klientów na bieżąco o stanie zamówienia, aby mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę oraz termin odbioru - zapewniają służby sprzedażowe PGG. Spółka podkreśla, że program adresowany jest wyłącznie do klientów indywidualnych, dlatego w regulaminie zaznaczono, że kupiony węgiel nie może stanowić przedmiotu obrotu handlowego i może być przeznaczony jedynie na potrzeby ogrzewania własnego gospodarstwa domowego.