W poniedziałek na profilu Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie, w którym Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zaapelowała, by wykorzystać przypadający we wtorek Dzień Kobiet, by zwrócić się do rosyjskich kobiet o działania na rzecz zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Zwracam się z apelem do kobiet na całym świecie. Nie możemy pozostać obojętne wobec wojny na Ukrainie, która z dnia na dzień pochłania coraz więcej ofiar, także wśród ludności cywilnej. Przypadający 8 marca Dzień Kobiet to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Wykorzystajmy tę szczególną okazję, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się wojny - wezwała.

- Poprośmy je o to, by dla pokoju i życia, jako matki, żony, córki rosyjskich oficerów i żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę, wystąpiły w dniu swojego święta przeciw dalszemu rozlewowi krwi - wskazała Pierwsza Dama.

Zaapelowała o publikowanie w mediach społecznościowych we wtorek 8 marca zdjęć opatrzonych napisem "#RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę". - Mam nadzieję, że jeśli to przesłanie rozejdzie się szeroko po świecie, zdoła przebić się przez rosyjską cenzurę i dotrze do serc i umysłów tysięcy Rosjanek. Kobiety razem mogą zdziałać wiele, i wierzę, że naprawdę mogą zatrzymać wojnę w Ukrainie - stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.