PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Początek boomu w polskim budownictwie

Początek boomu w polskim budownictwie
fot. pixabay

Kwietniowe dane o produkcji budowlano-montażowej to początek boomu w polskim budownictwie - tak bank Credit Agricole komentuje dane GUS. Zdaniem ekspertów początkowo będzie to efekt inwestycji mieszkaniowych gospodarstw domowych, wspieranych dobrą sytuacją na rynku pracy.Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2021 r. spadła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,9 proc. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu 2021 r., wzrosła o 92,4 proc. rdr, a mdm spadła o 12,9 proc. Na koniec kwietnia w budowie było 846,3 tys. mieszkań, o 2,2 proc. więcej rdr.

Według głównego ekonomisty Credit Agricole Jakuba Borowskiego, zwiększenie rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kwietniu było m.in. wypadkową wygaśnięcia korzystnego dla dynamiki produkcji efektu niskiej ubiegłorocznej bazy i efektów statystycznych w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. - W marcu ich liczba była o jeden większa niż w 2020 r., podczas gdy w kwietniu była ona taka sama jak przed rokiem - zaznaczył.

Wskazał też na ożywienie w budownictwie. - Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w kwietniu o 5,0 proc. mdm, co było najsilniejszym miesięcznym wzrostem produkcji od lutego 2019 r. - zauważył. W efekcie, w okresie marzec-kwiecień produkcja "niemal w całości odrobiła straty spowodowane mroźną zimą", która ograniczyła aktywność w budownictwie w styczniu i lutym br. - dodał.

Borowski zauważył, że mimo relatywnie silnego ożywienia produkcji budowlano-montażowej, jej kwietniowy poziom był o 11,1 proc. niższy niż w lutym ub. r., czyli ostatnim miesiącu bez silnego wpływu pandemii na aktywność w budownictwie.

W ocenie banku kwietniowe dane o produkcji budowlano-montażowej "wyznaczają początek boomu w polskim budownictwie". "W pierwszej fazie jego źródłem będą głównie inwestycje mieszkaniowe gospodarstw domowych, wspierane głównie przez dobrą sytuację na rynku pracy i oczekiwaną przez nas w najbliższych kwartałach stabilizację stóp procentowych NBP na historycznie niskim poziomie" - wskazano.

Jak wyjaśnił Borowski, wsparciem dla takiej oceny są opublikowane w piątek dane dotyczące aktywności w budownictwie mieszkaniowym. W kwietniu liczba mieszkań objętych pozwoleniami na budowę wzrosła o 62,0 proc. rdr (wobec 55,3 proc. w marcu), "co było najszybszym wzrostem od kwietnia 2007 r.". Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła w kwietniu 92,4 proc. rdr (wobec 60,5 proc. w marcu) - najwyższa dynamika od stycznia 2007 r.

Borowski zwrócił uwagę, że potwierdzeniem tych tendencji są dane GUS o strukturze produkcji budowlano-montażowej w kwietniu, wskazujące na relatywnie wysoką dynamikę sprzedaży w jednostkach specjalizujących w budowie budynków (1,3 proc. rdr) i jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne (0,3 proc. rdr) wobec relatywnie niskiej dynamiki produkcji w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 11,1 proc. r/r), będącej wynikiem wciąż ograniczonej aktywności inwestycyjnej sektora publicznego.

"W drugiej fazie, która zaznaczy się wyraźnie w II poł. 2021 r., produkcja budowlano-montażowa będzie w coraz większym stopniu wspierana przez inwestycje firm, w szczególności nakłady inwestycyjne w przetwórstwie przemysłowym" - ocenił ekonomista. Dodał, że w fazie trzeciej, której bank oczekuje w 2022 r., dodatkowym wsparciem dla aktywności w budownictwie będzie zwiększenie publicznych nakładów na infrastrukturę, finansowanych ze środków unijnych uzyskanych w ramach wieloletniego budżetu UE i Funduszu Odbudowy.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • aska 2021-05-24 12:30:47
  Trzeba być kamikadze, aby teraz zaczynać budowę. Matołki wyceniają sobie koszt budowy w dzisiejszych cenach, idą w kolejkę do banku po kredyt (wzrost udzielonych ostatnio kredytów o 250%), bo "tanio". Działki podrożały, więc już przepłacili. Zanim postawią stan surowy, to kasa z kredytu im się skończy, bo ceny materiałów i robocizny galopują. Banki zaczną żądać zwrotu kredytów, bo opóźnienia w budowie niezgodne z harmonogramem. I będzie armagedon - masowe plajty, rozgrzebane budowy. Zaraz też inflacja wystrzeli (już się rozkręca), oprocentowanie kredytów znacznie wzrośnie, raty poszybyją i ci co jakimś cudem skończyli budowę, to na spłatę kredytu stać ich nie będzie. Jedynie banki - jak zwykle - się obłowią i przejmą polską ziemię i nieruchomości.
  • mnemonic222 2021-05-27 22:15:28
   Poczekaj jeszcze ze 2-3 lata to zobaczysz jaki z ciebie "matołek", wtedy może sam sobie wybudujesz, "taniej"...
 • Wls 2021-05-24 11:59:11
  Stal na jesieni drut 12 kosztował 2650 tona teraz 4100 4900 i cały czas rośnie
 • Michał 2021-05-22 19:49:15
  Jaki boom? Wykanczam dom i co jakiś czas jestem u znajomych na składzie budowlanym i otwarcie mówią że jest spadek zainteresowania budownictwem o jakieś 40%. Ceny idą do góry ale za to budowlańcy i wykończeniowa ma więcej terminów. Styropian z 170 na 250 rury centralnego cena X2, piana pur też w gore. A zasadniczo ofert sprzedaży domów w różnym stanie oraz mieszkań przybywa. U. As pracuje dużo Ukraińców i zwykle o tej porze jest problem z lokalami dla nich a teraz jest jeszcze sporo wolnych kwater. Raczej początek końca...
  • Luke 2021-05-23 09:11:55
   Chyba u Ciebie tak jest... Obecnie remontuje dom, raz że fachowcy terminy na rok wcześniej, a dwa pustki w marketach i składach budowlanych, wszystko na zamówienie... Wczoraj byłem w trzech marketach bo nie mieli 30tu gniazdek.
   • Rolnik 2021-05-23 09:25:09
    Zamiast łazić po gównianych marketach budowlanych pojedź do profesjonalnej hurtowni budowlanej czy elektrycznej. Co do fachowców, to ci prawdziwi dawno temu wyjechali na zachód, średnio rozgarnięci pracują w dużych miastach a na prowincji zostali tylko... Także się nie dziw, że są długie terminy, zwłaszcza, że co drugi ma problem z alkoholem.
  • Luke 2021-05-23 13:36:42
   Do Rolnika Wolę łazić po marketach niż mieć wybór jednego rodzaju gniazdka i wciskaniu czegoś na siłę. Kupowałem drzwi i te same w sklepie 700zl w markecie 360zl. Wiem że nie wszystko w markecie jest taniej, ale np w takim sklepie gniazdko to samo kosztuje 12zl a w markecie 8zl. Dodatkowo wybór jest znacznie większy. Podobnie rzadko chodzę do sklepów tzw osiedlowych, gdzie przyslowiowa Grażyna wciska przetrminowane rzeczy lub wybór jest znikomy. Ale co kto lubi ;) fakt jest jeden że będąc ostatnio częstym bywalcem marketów ilość ludzi jest zaskakująca. Co do ekipy nie wrzucaj wszystkich do jednego worka bo czasy alkoholu też już powoli odchodzą do lamusa. Obecnie u mnie pracuje starszy facet z dość młodym chłopakiem, fakt że naczekalismy się sporo, ale zero alkoholu, punktualność, czystość i wiedza na wysokim poziomie, gdzie cena nie jest z tych najwyższych
   • mnemonic222 2021-05-23 19:56:05
    Ten trolnik żyje w swoim świecie, on wszystko kupuje w marketach, nawet gumofilce jak idzie parobkować do ludzi. Dla niego wszyscy wyjechali, tak jak u niego we wsi, a jak sam napisał zostali tylko ... tacy jak on. Bez szkoły i chęci do pracy. Sam się przyznał. Jeszcze myśli, że ludzie pracują tak jak on za alkohol, stąd te "problemy" i "małpki", które dostaje za dniówkę i o nich tak często tu pisze... Żal mi takich jak on, zawsze opisuje tu swoja biografię i tworzy te swoje słynne "forum", ale trol, znów będzie można się pośmiać z jego głupoty, ludzie to kopiują a on zaprzecza i dalej troluje...
   • Rolnik 2021-05-25 09:29:11
    Luke pisząc o profesjonalnych hurtowniach budowlanych miałem na myśli miejsca w których zaopatrują się firmy budowlane a nie jakieś tam sklepy z budowlanką. Miernytonik daruj sobie. Fachowcy wyjechali i nie oszukuj się, że jest inaczej. Sam spędziłem 3 lata w Irlandii oraz Anglii, gdyby nie przejął gospodarstwa na pewno nie wróciłbym do Polski. W 2007r zarabiałem w Irlandii 10 EUR na godzinę pracując 4 dni w tygodniu po 10 godzin na dwie zmiany. W Anglii 8 funtów na godzinę. Ile ty teraz zarabiasz 14 lat później? Ile zarabiałeś w tamtym czasie?
 • Bud 2021-05-22 08:12:12
  A miał być krach w budownictwie i wielki kryzys. Przynajmniej tak tutaj jeden taki Rolnik ..... pisał.
  • Rolnik 2021-05-22 08:38:44
   Bo Rolnik nie wziął pod uwagę, że pisiory lekką ręką dodrukują 212mld złotych z którymi ludzie nie mają co zrobić. Także ciesz się, buduj mury idaszki zanim inflacja wystrzeli w górę i zrobi się nam druga Grecja (zamiast Irlandii).
   • Prawda w oczy 2021-05-22 11:14:47
    A co PiS winny? Jak pieniądze rozdawali na suszowe to było dobrze? Się głosowało?
   • Rolnik 2021-05-22 20:28:24
    Pomoc suszowa to kropelka przy tym co zrobili z drukowaniem kasy w ramach tarcz antykryzysowych. Ale czego PiS nie robi dla swojego miejskiego elektoratu? Nawet teraz będą kredyty mieszkaniowe spłacać za przymierających głodem miastowych, bo bidoków nie stać na własne mieszkanie. Tak to jest jak się zapier... za michę ryżu. Nieprawdaż panie Prawda w oczy? Pobiegniecie głosować na swój PiS bo o takich synów byłych rolników jak ty też dbają i nie dadzą krzywdy zrobić. Nawet 80% suszowego o którym tak piszesz wypłacili takim cwaniaczkom jak ty, pseudorolnikom na papierze.
   • mnemonic222 2021-05-22 21:31:39
    @trolnik Przecież ty głosowałeś na obecną władzę nie pamiętasz ??? A teraz winni "miastowi", nawet wymyśliłeś sobie, że za dużo pieniędzy ci władza daje i nie wiesz co z nimi zrobić bo nigdy ich nie miałeś. Przechodzisz sam siebie pisząc, że musisz czyjeś kredyty spłacać, a to przecież ty jesteś na utrzymaniu miasta bo nie pracujesz, nie płacisz podatków, czekasz na dopłaty (twój socjal...) i jeszcze szukasz winnych w mieście. Idź do pracy to nie będziesz musiał za miskę ryżu pracować jak teraz i czekać na socjal. Miasto cię utrzymuje a ty tam szukasz winnych, wracaj do wideł, bo znów cię ta propaganda bierze - zaraz powiesz, że to nie ty bo "od zimy" cię tu nie ma. Tracisz przez tę pandemię kontakt z rzeczywistością, żal mi takich jak ty, wracaj do tokarni, tu w twoje androny i żale nikt nie wierzy...
   • Prawda w oczy 2021-05-22 21:37:52
    @Rolnik Zaparz sobie meliski. Suszowe było jeszcze przed pandemią więc nie ma co porównywać. To był haczyk na takich prostych i chwiejnych chopków jak Ty. Nie było tak panie @Taka prawda? PiS nie dba o swój więksi elektorat tylko typuje bo za koszyk śliwek a Ci głosują jak barany.
   • VIP 2021-05-22 22:45:40
    @Rolnik Jest jeszcze gorszy od Gienka i Andrzeja. Ci wybrali takie życie i żyją jak żyją ale nie mają o to do nikogo pretensji. A @Rolnik żyje podobne i ma żal do wszystkich tylko nie do siebie za swój nędzny los. To nie jest życie tylko dziadowanie.
   • Rolnik 2021-05-23 09:19:53
    Widzę, że tą michą ryżu uraziłem dumę trzech synów byłych rolników. Miernytonik w przeciwieństwie do ciebie władza mi nie daje pieniędzy, sam je zarabiam. Miasto to ja utrzymuję a co do podatków to płacę ich dużo więcej niż przeciętny zjadacz chleba zatrudniony na etacie. Wideł nie używam, a tokarnia to miejsce w którym lądują tacy ludzie jak ty. @Prawda w oczy widzę, że posłuchałeś mojej rady i zacząłeś pić melisę. Nawet ją polecasz. Suszowe było przed pandemią i zostało w 80% (podobnie jak dopłaty bezpośrednie) wyłudzone przez "rolników na papierze", a więc takich jak ty czy miernytonik którzy nie uprawiają ziemi tylko ją trzymają żeby mieć KRUS i zapie... na czarno w mieście. Także ten haczyk był dla takich cwaniaków. PiS nie musi przejmować się prawdziwymi rolnikami, bo jest ich niewielu. Za to bardzo dba o swój elektorat, podnosi mu sztucznie pensje, daje rożnego rodzaju plusy, będzie spłacał kredyty hipoteczne. Także pamięta o swoich wyborcach mieszkających na wsi sprzeciwiając się wprowadzeniu definicji aktywnego rolnika. Dzięki czemu ich wyborcy nadal mogą udawać rolników i wyłudzać dopłaty bezpośrednie, płacić śmieszny KRUS, być wyjętym spod jakiejkolwiek kontroli i być zwolnionym z jakichkolwiek wymogów. @VIP kto to jest ten Gienek i Andrzej? Twoi sąsiedzi? Nie mam do nikogo pretensji. Jedynie śmieję się z cór i synów byłych rolników którzy zapier,,, za michę ryżu w mieście a potem wchodzą na te forum i trollują prawdziwych rolników. Wydaje się im, że złapali Boga za nogi, a prawda jest taka że są tanią siłą roboczą. Wystarczy spojrzeć na liczby. 15% zatrudnionych pracuje za najniższą krajową czyli 2 tys miesięcznie, 83% pracuje za mniej niż średnia krajowa która w tym roku ma wynieść niecałe 4 tys złotych... Jeśli piszesz, że ja dziaduję to co powiesz o innych?
   • VIP 2021-05-23 09:54:41
    @Rolnik Sprawa jest prosta? Jeśli ktoś dziś pracuje za 2000 zł miesięcznie to też dziaduje bo nie mam pojęcia na co to ma wystarczyć. A co Ty rolnik powiesz o Twoich kolegach po fachu co trzymają świnie w mniejszej ilości albo kilka krówek i uważają się za wielkich prawdziwych rolników? Przy dzisiejszych kosztach to chyba rodzice im rachunki opłacają skoro muszą dokładać do tych gospodarstw. Co do tych co się z nich śmiejesz to też źle nie mają. Na robicie mają pieniądze na czysto nie raz ziemia w dzierżawie i to Oni śmieją się z takich jak Ty że musi cały rok zasuwać jak to piszesz "za miskę ryżu" głosują w 80 % na PiS a potem na nich narzekają. To świadczy o jakichś zaburzeniach. Ciebie bardzo to boli że ziemi nie oddali tobie za pół darmo tylko trzymają a Ty musisz zaciągać kolejne kredyty by te ziemie kupić. Ty niczego nie osiągnąłeś własnymi rękami. Żyjesz z tego co wypracowały pokolenia przed tobą i z pieniędzy z Unii. Teraz myślisz że masz zagraniczny sprzęt na podwórku i masz się za lepszego od innych? Pysznisz się tutaj a jesteś nadal tym zwykłym chłopem ze wsi co jego poprzednicy służyli u Panicza "za miskę ryżu" i pewnie stąd ten ból że takie masz korzenie. Ciężko o tym zapomnieć skąd się wywodzisz? Co nie Panie Rolnik? Albo lepiej chłop pań...........
   • mnemonic222 2021-05-26 20:15:26
    @trolnik To chyba twoja "duma"(ty pewnie nawet tego nie masz...), bo ty jesteś "synem byłego rolnika", a ja nie. Dlatego pracujesz za przysłowiową "misę ryżu", a na swoich pięciu hektarach i żyjesz z socjalu z PL i UE. Mi władza nie dawała nigdy i nie daje żadnych pieniędzy tak jak tobie, dlatego mogę się śmiać z takich wiejskich zagrodników jak ty. Ja się uczyłem i pracuję, umysłowo a nie tak jak ty całe życie widzisz tylko widły i g..no ci pachnie jak róża. A ty się nie uczyłeś i nie pracujesz, taka jest prawda, o tobie, dlatego tak się burzysz. Miasto ciebie utrzymuje, bo nie pracujesz, nie płacisz podatków, nawet PIT-u nie wypełniasz, a twoje "składki" to KRUS, do którego cała Polska dopłaca a nie ZUS. Co do tokarni to chwaliłeś się nią, że nakupiłeś złomu i teraz spędzasz przy niej czas, to twoja "praca"- nie chciałeś się uczyć to masz, wylądowałeś tam gdzie twoje miejsce. Ty jesteś "rolnikiem", na papierze, nie uprawiającym ziemi i siedzącym na KRUS-ie, żeby niczego nie robić. Nie wmawiaj innym pracy na czarno w mieście, bo chyba sam tak robisz, ośmieszasz się takimi żałosnymi opiniami. Widać, że nigdy nie pracowałeś i praca kojarzy ci się z miastem i to "na czarno". Ośmieszasz się, wracaj do tokarni, może na widły zarobisz.Ty po prostu dziadujesz całe życie, żyjesz z MOPS-ów, GOPS-ów, PCPR-ów, dopłat, wyłudzeń, 500+ i innych. Najgorsze jest, to że zazdrościsz ludziom wykształcenia, pracy, normalnego życia, a nie możesz niczego zmienić w swoim. Piszesz, że się śmiejesz z ludzi - to oni śmieją się z ciebie, bo ty nie pracowałeś nigdy i nie uczyłeś, by wzorem swoich przodków żyć na koszt państwa. Ludzie wyśmiewają ciebie, bo dla ciebie praca chodź by za najniższą pensję to wstyd. Tak zostałeś wychowany i tak wychowujesz swoich "potomków", na socjalu. Ty swoim dziadowaniem, nawet nie zarobisz najniższej pensji, to jest powód, dlaczego takich jak ty "trolników", co się brzydzą pracą, należy usuwać z rolnictwa i całej gospodarki. Dalej wymyślaj, swoje bajki, kuśnierzy, czapników, rękawiczników, kioskarzy, zabawki, panele. Dalej pisz donosy na sąsiadów, bo żyją lepiej niż ty. A sam czekaj na socjal, a ludzie niech cię wyśmiewają nawet tu, a ty żyj w swoim świecie i udawaj "rolnika" żeby ludziom-prawdziwym rolnikom zrobić na złość. Dostałeś komputer od państwa niedawno i trolujesz, już nawet sam do siebie piszesz... Żal mi takich jak ty, po prostu żal. Ty całe życie będziesz synem małorolnego, żyjącym na socjalu, bez pracy, wmawiającym to innym, to twoje "życie". Życie "gumofilca z widłami", tak na was mówią inni ludzie i wyśmiewają. Zapisz się do szkoły i idź do pracy, to może zmądrzejesz i przestaniesz innym swoją biografię wmawiać. Na razie to jesteś głupi jak encyklopedia. Dziaduj dalej, skończy się socjal to nawet do miasta cię nie wpuszczą, chyba będziesz jak za Sanacji za jedzenie robił, pewnie już tak robisz bo ty żyjesz 100 lat temu... Do ciebie to pasuje jak ulał powiedzenie "Biedny bo głupi, głupi bo biedny".
 • Onet 2021-05-21 19:53:47
  Ta bańka pompowana niskim stopami procentowymi kiedyś pęknie
  • Emilijann 2021-05-21 20:44:23
   To samo było w USA później był krach i mieszkania potanialy od 30 do 50%
  • Miki2 2021-05-22 04:22:59
   Nie kiedyś tylko 3-4lata stopy pójdą o 1500% do góry czyli z 0.1% do 1.7 % i zacznie się krzyk kredytobiorców że nikt im nie mówił że tak będzie i będzie sprzedam za koszty kredytu albo komornik ewentualnie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.173.214.227
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.