W Raporcie o budowie domów Oferteo.pl znajdziemy informację, że blisko 70% ankietowanych doświadczyło wzrostu cen materiałów budowlanych w 2022 r.. Mimo to Polacy często podejmują decyzję o renowacji swoich mieszkań i domów.

Najwięcej remontów mieszkań i domów było w maju

Dane zgromadzone przez Oferteo.pl umożliwiają dokładne prześledzenie zapotrzebowania na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy 2022 roku.

Wynika z nich, że najczęściej prace były zlecane w maju (17,7%), natomiast najrzadziej w lutym (15,3% zapytań).

Blisko 40% osób planujących remont było gotowych na rozpoczęcie prac natychmiast. 17% podjęło się poszukiwania ekipy z miesięcznym wyprzedzeniem, a 21% – na ponad 3 miesiące przed planowanym startem renowacji.

Najczęściej remontowaliśmy mieszkania poniżej 50 m2

Istotnym elementem zamówień jest metraż, na jakim mają być prowadzone prace. W pierwszej połowie 2022 roku zlecenia najczęściej dotyczyły powierzchni między 21 a 50 m2 – stanowiły łącznie 32% zapytań. Często remonty były również planowane dla powierzchni 51–80 m2 (22%) oraz 11–20 m2 (12%).

Aż 64% wszystkich remontów zlecanych w pierwszej połowie 2022 roku było realizowanych w mieszkaniach. Rzadziej na remonty decydowali się właściciele domów, których dotyczyło 36% zleceń.

Z danych serwisu Oferteo.pl wynika również, że prace renowacyjne zazwyczaj były przeprowadzane w więcej niż jednym pokoju. Najczęściej zlecenia dotyczyły 4 i więcej pomieszczeń, zarówno dla mieszkań, jak i domów. Blisko połowa zapytań ofertowych dotyczyła remontu generalnego.

Jak remontowaliśmy w mieszkaniach i domach?

Najczęściej zlecanym rodzajem usług remontowych były prace malarskie, na które zdecydowało się aż 73% osób. Odnotowano również wysokie zapotrzebowanie na usługi tynkowania (47%), montaż płyt gipsowo-kartonowych (47%), montaż instalacji elektrycznej (44%) oraz hydraulicznej (43%). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się usługi montażu armatury (28%) oraz instalacji centralnego ogrzewania (19%).

– Istotnym elementem każdej inwestycji jest jej odpowiednie rozplanowanie, zarówno pod kątem projektu, jak i określenia budżetu. Obecnie wiele firm remontowych oprócz prac renowacyjnych oferuje również pomoc w tym zakresie. Przed przystąpieniem do realizacji warto porównać zarówno ceny usług, jak i opinie innych klientów. W tym celu można skorzystać na przykład z dostępnych stron i serwisów internetowych. Warto też zapoznać się z dostępnymi poradnikami online – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Przed rozpoczęciem poszukiwań ekipy remontowej nie zawsze konieczne jest wcześniejsze przygotowanie projektu samodzielnie. W pierwszej połowie 2022 roku zaledwie co czwarty inwestor posiadał przygotowany wcześniej plan. Blisko 60% miało jednak sprecyzowane oczekiwania co do rezultatu prowadzonych prac.

Co piąta osoba poszukująca ekipy remontowej na Oferteo.pl nie miała przygotowanego wcześniej projektu i liczyła na pomoc oraz sugestie wykonawców w tej kwestii.

Dane pochodzą z formularzy składania zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl w pierwszej połowie 2022 roku.