PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Polscy rolnicy są za wyjściem z UE?

Polscy rolnicy są za wyjściem z UE?
Wyjście z UE dla polskiego rolnictwa to korzyści czy klęska?, fot. David Mark z Pixabay

- Wczoraj marszałek Terlecki zapowiedział możliwe wyjście z Unii Europejskiej. Powiedzcie mi proszę, jak będzie wyglądać sytuacja ekonomiczna nas rolników, bez dotacji? Takie pytanie skierował do pewnej grupy rolniczej w mediach społecznościowych, jeden z jej aktywnych członków. Czego się dowiedział?Dla wyjaśnienia: podczas dyskusji w czasie trwającego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził m.in.: - Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli. My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla uczestnictwa w UE jest bardzo silne. No, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i nasz rozwój.

Słowa przewodniczącego klubu PiS szybko wywołały burzę, i choć rzecznik rządu Piotr Mueller zapewniał w kolejnych godzinach, że "nie będzie żadnego wychodzenia Polski z UE", to wielu ekspertów politycznych uznało, że wypowiedź wicemarszałka Terleckiego, to właśnie zapowiedź takiego kroku.

Jak się okazuje – również niektórzy rolnicy. - Wczoraj marszałek Terlecki zapowiedział możliwe wyjście z Unii Europejskiej. Powiedzcie mi proszę jak będzie wyglądać sytuacja ekonomiczna nas rolników bez dotacji? Takie pytanie skierował do pewnej grupy rolniczej w mediach społecznościowych, jeden z jej aktywnych członków. Czego się dowiedział?

Część uczestników dyskusji uznała, że Polexit odbyłby się z dużą szkodą dla polskiego rolnictwa: - Wy tak na poważnie o tym opuszczeniu Unii? To by była katastrofa. A jak wam tak prędko do opuszczenia Unii to proszę się na Ukrainę albo Białoruś przejechać. Może wam to oczy otworzy – stwierdził jeden z internautów.

- Albo do Wielkiej Brytanii, tam też wielka katastrofa po wyjściu z Unii – dodał kolejny.

- Na Białorusi akurat rolnictwo dobrze sobie radzi. Żadnych protestów rolników nie ma, a wieś to bastion Łukaszenki – odpowiedział inny, a drugi dodał: Bylem co prawda w 2008 i 2009r., ale mogę potwierdzić pozytywny obraz białoruskiego rolnictwa.

- Pogadamy o Anglii za 5 lat. Jak szybko wyszli tak szybko będą chcieli wrócić. A wam jak z PiS pod jedną rękę na wyjście z UE to proponuje utworzyć sobie osobne Państwo San Escobar i możecie wychodzić, bo ja sobie nie wyobrażam, abym ja albo moje dzieci nie należały do UE. Dobrze że jest was mniej... wstyd... – stwierdził kolejny.

Skutki wyjścia z UE uderzą rolników po kieszeni?

Inny grupowicz stwierdza: - Myślę, że na dzień dzisiejszy jesteśmy tak uzależnieni od UE, że wyjście by nas dobiło. - Polska jest krajem, który ma zbyt małą produkcję, żeby się wyżywić -ocenia kolejny.

- Ogólnie to będzie gorzej, przez dotacje maszyny są droższe niż być powinny, ale nie stanieją indywidualnie dla jednego kraju – rozpoczyna nowy wątek inny internauta. - Zgadza się, ale może będzie mniej ,,pseudo'' rolników, którzy za dopłaty wyjeżdżają na wakacje – odpowiada mu kolega po fachu. - Skończy się uprawa pola "na dopłaty" – dodaje kolejny.

- Jak wyjdziemy z UE, to zmniejszą nam się rynki zbytu produktów, a to może oznaczać spadek cen – zaznacza dalszy fejsbukowicz. - Albo wręcz przeciwnie. Polski rolnik sprzeda w Polsce, a klient kupi od polskiego rolnika zamiast importowanego – dzieli się swoimi przemyśleniami inny. - No tak to nie działa, bo ich u nas będzie, a nasze u nich nie koniecznie. A np. produkty mleczne eksportujemy ponad 30%, to dużo i nie dużo, ale na tym sporo zarabiamy. A jak cena mleka gdzie średnio to 1,5 zł za litr mleka, spadnie na 1,20 zł to wiesz czym to grozi? – odpowiada mu kolejny. - Skończy się embargo na wschód i będzie zbyt, nie bój się – komentuje następny. Dyskusję jednak zamyka ten wpis: - Rosja z roku na rok zmniejsza import, a zaczyna eksport. A najwięcej naszych produktów trafia do UE, liczba ludności w UE to ok. 450 mln, a Rosji ok.150 mln, samo to pokazuje gdzie jest większy rynek.

Rolnicy mają dość UE?

Jednak dla zdecydowanej większości rolników, którzy odpowiedzieli na zadane w poście pytanie – jak się okazuje, Polexit byłby świetnym rozwiązaniem. – Będzie na pewno lepiej niż teraz. Anglia wiedziała co zrobić – napisał jeden z internautów. - Dotacji nie było i było lepiej niż teraz – stwierdził inny.

- Ludzie zacznijcie myśleć. Dla rolnictwa wyjście z Unii Europejskiej to błogosławieństwo dla rolników. Co z tego, że dotacji nie będzie. Przypominam że dopłaty są takie same od 17 lat - ok 1 tys. zł, za to nawozy, opryski, pasze, paliwo 2x w górę. Na dziś dopłaty to ochłap. Co do dotacji na maszyny - co z tego, że ich nie będzie? Ale nie będzie maszyn dostosowane do durnych przepisów UE (np. ad blu, filter cząstek stałych, itd), dopuszczone na rynek zostaną maszyny, gdzie na dziś nie dostaną homologacji np. mtz, balarusy, a koncerny zachodnie robią prostsze maszyny na rynek azjatycki i afrykański a u nas ich nie ma bo norm nie spełniają. Maszyny zatem też stanieją, tak samo np. opryski, np. na chwasty na Ukrainie z (…) kosztuje na nasze 30 zł/ha, a u nas 140 zł, bo substancje zakazane. itd. wiele by wymieniać. A co do cen - skoro nie będziemy w UE, nie będzie ich towarów. (…)Otworzą nam się też rynki wschodnie, które na dziś są zablokowane przez przepisy celne UE lub sankcje np. nałożone na Rosję, odblokuje też się sprzedaż ziemi rolnej i spadną ceny, bo mieszczuchy, którzy kupili grunty pod dopłaty z ich posiadania nie mieli by nic, więc zaczęliby grunty sprzedawać prawdziwym rolnikom. (…) Wyjście z UE to same plusy, jedyny minus to utrata tysiączka zapomogi (…) – rozpisał się jeden z grupowiczów.

- Przecież już to przerabialiśmy. Będzie dokładnie tak, jak za PRL. Furmanki konne, itp. – stwierdził inny. - No tak, w UK cofnęli się o 100 lat… - napisał z przekąsem adwersarz. - Jak można nie rozumieć, że kraje mogą funkcjonować normalnie bez żadnej UE, opierając się po prostu na zwykłych umowach międzynarodowych. Szwajcaria nie jest w UE i nie jest zadupiem świata. O takim Hongkongu nie wspominając – dodał.

- Tak, wystarczy spojrzeć na przykład Szwajcarii. Nie są w Unii. Żyją bdb. Dbają o swoje produkty. A produkty spoza Szwajcarii są w ilościach kontrolowanych – wtórował mu kolega. - Polska to nie Szwajcaria, tu nie będzie kontrolowane ile czego z zagranicy przyjedzie zapewne – zgasił wątek inny grupowicz.

- Nie byliśmy w Unii i też żyliśmy, przez tę Unię niejedno gospodarstwo padło i niejeden rolnik odebrał sobie życie – skomentował jeden z fejsbukowiczów. - Byłaby to jedna z lepszych decyzji dla polskiego rolnictwa – stwierdził inny. - Gdyby wróciły koszty utrzymania gospodarstw sprzed wejścia do Unii, to tak – dodał jednak kolejny.

- W końcu będzie można normalnie żyć, a nie wykonywać rozkazy… - stwierdził jeden z grupowiczów.

- To co Unia daje na polskie rolnictwo, to jest ułamek procenta w porównaniu z innymi krajami. My im udostępniliśmy potężny rynek zbytu – dodał inny. - Nie mogę się doczekać. Ile oprysków by wróciło na rynek. Bo w dzisiejszych czasach to nawet nie ma czegoś skutecznego na stonkę… - skomentował kolejny.

To tylko króciutki przegląd opublikowanych pod wspomnianym postem mnóstwa komentarzy. A Państwa zdaniem – jakby było?Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (346)

 • Nowy 2021-09-22 22:20:49
  Niemiecka Unia Europejska nie przyjęła nas po to żeby było Polakom lepiej, to tak naprawdę UE weszła do Polski , przejęli handel, przetwórstwo , gospodarkę odpadami , skutecznie to czego nie zajęli z powodów ekonomicznych lub innych zniszczyli ,doprowadzili do upadłości .Została Polska wieś. Jeżeli Niemcy poraz kolejny w maju 2004roku napadli by na Polskę , były by ogromne zniszczenia i straty , a tak to niby Polacy chcieli Sami być w obozie kontrolowanym przez Niemców i dobrowolnie pracujemy na dobrobyt przede wszystkim Niemiec , tak to ładnie wykombinowali. Choć to Polska traci co dziennie na przystąpieniu do Niemieckiej UE , to spory odsetek Polaków myśli że to Polska korzysta . Po to są Niemcom Media niby niezależne w Polsce , bo to one robią wodę z mózgu , po prostu ogłupiają . Kłamstwo powtarzane wiele razy przez wielu uznawane jest za prawdę to właśnie jest polityka Niemiec aby uwierzyło jak najwięcej. Najlepszym przykładem jest polityka historyczna , wybielanie siebie , oskarżenia przede wszystkim Polaków o zbrodnie z Czasów Drugiej Wojny Światowej . Następny najbardziej świeży przykład to Kopalnia Turów, jedna z wielu w Zagłębiu którą trzeba zamknąć bo przeszkadza interesom przede wszystkim niemieckim. Niemcy i Żydzi to najbardziej podstępne i fałszywe narody jakie zasiedlają kulę ziemską . Oby ta obłudna , zdemoralizowana Niemiecka Unia Europejska upadła jak najszybciej , albo my uciekajmy z tego szamba zanim całkowicie nas pochłonie i zniknie Polska z mapy świata ,a my będziemy tylko parobkami bez prawa do głosu . W wielu komentarzach można przeczytać żeby oddali to co dostali zanim wyjdą z UE , ja mam pytanie komu oddać ? Czy ktoś zna prawdziwy bilans zysków i strat po przystąpieniu do UE ,i kto komu powinien oddać?
 • Miastowy 2021-09-18 13:35:47
  Niech wychodzą ale kasę co Uni dostali mają oddać!!!
 • Unknown 2021-09-17 23:21:51
  Do UE trzeba było nie wchodzić. Teraz negatywne zmiany, które zaszły w gospodarce trudno byłoby odwrócić, a rezygnacja z członkostwa bez przywrócenia stanu rzeczy sprzed wejścia do Unii byłaby katastrofą
 • Artur 2021-09-17 13:24:08
  Po wyjściu z unii będziemy mieli zdrową po lską żywność
 • Jurek 2021-09-17 12:23:39
  Co wy pieprzycie że bez Unii jesteśmy nikim.. Znowu jakieś manipulacje.. Tuczniki po 160 kg się utylizuje a Wy mówicie w tym artykule że się nie wyzywimy.. Co za bzdury.. Mleka do oporu, wołowiny do oporu,Drób, zboża, tuczniki... Co za bezczelne kłamstwo. Precz z UE. Ceny wszystkiego tak wzrosły w tym kolchozie że szok i te lewackie szambo.. Chleb, ropa, mleko i wysztko inne, materiały budowlane, stal, cukier.. Won z Unią.. Won z Polski!! Mam w (...) wasze dopłaty. Pragnę dodać że do 2040 ma zniknąć calkowicie jakakolwiek produkcja zwierzęca. To jest właśnie Unia. Będzie bieda i głód jak nic z tym nie zrobimy. Dla nich liczy się norka i rzekome ocieplenie klimatu a nie człowiek. Upadły stocznie, cukrownie, kopalnie a teraz czas wykończyć rolników. Pozdrawiam świadomych
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.20.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.