Stolarka okien i drzwi jest polską specjalnością eksportową. Nasz kraj jest ich największym europejskim producentem, a od 2015 r. również numerem jeden pod względem wartości eksportu wśród krajów Unii Europejskiej – zaznacza Polski Instytut Ekonomiczny. Nawet w trudnym, ze względu na pandemię roku branża ta okazał się "koronaodporną".

Polska stolarka eksportem stoi

W 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyniosła 2,38 mld euro i była blisko o 4,5 proc. wyższa niż rok wcześniej - wynika z danych GUS. Udział tych produktów w całkowitym polskim eksporcie przekroczył 1 proc. Największymi odbiorcami wyrobów są państwa Unii Europejskiej, na rynek wspólnotowy trafia prawie 90 proc. dostaw. Co ciekawe, największe znaczenie w eksporcie stolarki okiennej i drzwiowej mają wyroby z tworzyw sztucznych. Polska jest największym eksporterem na świecie w tej kategorii. W 2019 r. niemal co trzecie eksportowane okno czy drzwi PCV pochodziły z Polski. Udział drugich na liście Niemiec wyniósł 10,1 proc., a trzecich Chin - 7,4 proc.

Jesteśmy i będziemy liderem branży

Eksperci z PIE zwrócili uwagę, że mimo pandemii, pozycja Polski jako światowego lidera eksportu tego typu wyrobów pozostała niezagrożona.Wartość eksportu okien i drzwi z PCV w 2020 r. była ponad dwa razy większa niż dekadę temu i osiemnaście razy większa niż w momencie wejścia Polski do UE w 2004 r. 

PIE ocenia, że w najbliższych latach można oczekiwać rosnącego znaczenia eksportu okien i drzwi, zwiększającego się zainteresowania oknami z PCV i aluminium oraz zmniejszającego się popytu na okna drewniane (głównie z powodu cen surowca), a także wyhamowania krajowego rynku deweloperskiego po latach hossy. "Prowadzone w wielu państwach unijnych programy termomodernizacji, m.in. w związku z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, będą wspierać koniunkturę na wyroby budowlane, w tym także na nowoczesne dźwiękoszczelne i energoszczelne okna i drzwi" - podsumowano. 

Budujesz, remontujesz, urządzasz? Niezbędne materiały znajdziesz na Giełdzie Rolnej!