"Gazeta Polska Codziennie" informuje, że po wielomiesięcznym lockdownie wskutek pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 władze Madrytu zorganizowały wyjątkowe obchody świąt Bożego Narodzenia.

- Mieszkańcy stolicy po raz pierwszy od wielu miesięcy mają okazję wziąć udział w trzytygodniowym cyklu wydarzeń w Centrum Kultury Matadero i poznać najpiękniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe - podaje gazeta.

- Hiszpanie pragną wrócić do starych zwyczajów i ponownie móc świętować na bogato przystrojonych i rozświetlonych ulicach, dlatego spodziewamy się dużego zainteresowania naszym programem - zaznacza w rozmowie z "GPC" ambasador RP w Hiszpanii Marzenna Adamczyk.

- We współpracy z polskimi i hiszpańskimi artystami przygotowaliśmy serię koncertów, spektakli i warsztatów, które przybliżą Hiszpanom zwyczaje znad Wisły - mówi gazecie Adamczyk.

Dziennik wyjaśnia, że cykl tegorocznych obchodów świąt Bożego Narodzenia w Matadero rozpoczął się 18 grudnia spektaklem polsko-hiszpańskiego teatru Réplika w reżyserii Mikołaja Bielskiego.

- Podczas występu artyści ubrani w polskie stroje ludowe zaśpiewali kolędy i zaprezentowali tańce ludowe znad Wisły, a ambasador Adamczyk zapoznała publiczność z historią i tradycją dzielenia się opłatkiem przy stole wigilijnym" - pisze "GPC". Dodaje, że równowagę w polsko-hiszpańskim duecie stanowiła m.in. inscenizacja zambomby - tradycyjnego spotkania okołoświątecznego rodem z pełnej słońca Andaluzji.

- Ubiegłotygodniowy spektakl miał na celu połączenie zabawowej natury świąt Bożego Narodzenia na Półwyspie Iberyjskim z radosnym, acz podniosłym nastrojem typowym dla polskiej tradycji - mówi "GPC" ambasador Adamczyk. - Specjalnie na tę okazję sprowadziliśmy z Polski ponad 400 opłatków, które rozdaliśmy przybyłym tak, aby w Wigilię w ich domach znalazł się kawałek Polski - dodaje szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Hiszpanii.