Aby przyspieszyć wznoszenie ścian warto postawić na system, który daje szeroki zakres wyboru rozmiaru bloczków o zróżnicowanej szerokości, dzięki czemu murowanie szerokich ścian konstrukcyjnych, przenoszących znaczne obciążenia, możemy wykonać tylko z jednej warstwy.

Prace wznoszeniowe przyspieszy też układanie bloczków o profilowanych krawędziach bocznych (pióro + wpust). Takie rozwiązanie sprawia, że bloczki zazębiają się, uniemożliwiając przemieszczanie się elementów.

Dzięki temu możemy w większości partii muru zrezygnować z pionowych spoin, co stanowi znaczne ułatwienie, a jednocześnie ogranicza ilość mostków termicznych i strat ciepła.

Stosowanie dużych elementów murowych, choć przekłada się na tempo prac, wiąże się też ze wzrostem ciężaru pojedynczych elementów. Warto więc wybrać te z uchwytami, które zdecydowanie ułatwiają podnoszenie nawet największych bloczków i precyzyjne ustawianie ich w kolejnych warstwach ściany.

Docinanie bloczków wydłuża czas prowadzenia prac murarskich

Dużą część czasu na budowie musimy zazwyczaj poświęcić na docinanie bloczków. Zarówno w narożnikach, jak i prostych zakończeniach ściany.

Standardowo, aby zapewnić odpowiednie przewiązywanie, optymalne są przesunięcia o wymiarze połowy długości podstawowego modułu elementu murowego. Będziemy zatem potrzebować bloczków o wymiarze połowy długości standardowego bloczka.

Jeśli więc nie chcemy tracić czasu na odmierzanie i cięcie możemy skorzystać z gotowych np. bloczków połówkowych. To z pewnością zaoszczędzi czas oraz ograniczy poziom hałasu czy zapylenia na budowie.

Prawie zawsze znajdą się jednak takie fragmenty muru (np. skosy przy dachu), które będą wymagały indywidualnego dopasowania. Tutaj już gotowe elementy nie przyjdą z odsieczą.

Warto więc wybrać taki materiał budowlany, który da nam możliwość łatwej obróbki. Beton komórkowy to materiał, który z łatwością dotniemy przy użyciu ręcznych narzędzi, tak więc wykonanie nawet elementów ciętych po łuku czy o skomplikowanej geometrii nie będzie stanowiło dużego problemu.

Gotowe nadproża pozwolą ominąć czas na wyschniecie nadproży

Prawdziwą zmorą na budowie są szalunki i oczekiwanie na wyschnięcie nadproży, belek czy wieńców. To nawet kilkudniowe przymusowe przerwy, a dodatkowo duże straty związane z materiałami, których używamy do budowy stempli i szalunków.

W Systemie Budowy H+H znajdziemy gotowe nadproża, które po prostu osadzamy na konstrukcji muru i od razu możemy przystąpić do budowy kolejnych warstw.

W zależności od potrzeb możemy użyć belek niezbrojonych, służących do niewielkich rozpiętości i przenoszenia niewielkich obciążeń, jak i takich z dodatkowym zbrojeniem. 

Wszędzie tam, gdzie musimy użyć elementów żelbetowych wylewanych na miejscu, np. w przypadku wieńców opasujących cały budynek, a tym samym nie mamy możliwości zastosowania gotowych belek, możemy się posłużyć kształtkami U. Po ułożeniu w nich zbrojenia zalewamy je betonem traktując jak szalunek tracony.

Poza wygodą mają one jeszcze tę zaletę, w porównaniu ze zwykłym szalunkiem, że zewnętrzna warstwa muru jest jednolita materiałowo, a więc pracuje w ten sam sposób, co ogranicza np. pęknięcia tynku, które mogą występować na styku betonu i elementów murowych.

Odchodzi nam też konieczność mocowania szalunku do ściany i jego późniejszego rozbierania. Kształtki U ustawiamy po prostu na zaprawie niczym kolejną warstwę muru.

Półfabrykaty przyspieszą budowę domu

Jeśli zależy nam na czasie i wygodzie możemy też poszukać produktów uzupełniających przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Mowa tu o gotowych elementach z wewnętrznym otworem do budowy pionów wentylacyjnych.

Murujemy je jak zwykłą pełną ścianę, a jednocześnie mamy gwarancję gładkiej wewnętrznej powierzchni kanału. Możemy je wykorzystać także do budowy trzpieni, czy jako szalunek do wykonania słupów.

Panele Tempo H+H to z kolei ultraszybki sposób na budowę lekkich ścianek działowych. Na jeden metr kwadratowy ściany potrzebujemy tylko 3,3 sztuki bloczków więc tempo prac jest naprawdę błyskawiczne. Dzięki wewnętrznym zamkniętym pęcherzykom powietrza są one też 2-3 krotnie lżejsze niż w przypadku innych dostępnych na rynku rozwiązań ściennych.

Mają też bardzo wysoką precyzję wymiarową, możemy więc pominąć ich tynkowanie i wykonywać układanie płytek czy tapetowanie bezpośrednio na powierzchni ściany.

Sprawdź najnowsze produkty w kategorii materiały budowlane na Giełdzie Rolnej.