Wstęp na wydarzenie organizowane na terenie MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW POZNAŃSKICH jest bezpłatny. Jak podali organizatorzy w tegorocznej edycji targów bierze udział ponad 180 wystawców reprezentujących każdy segment branży spożywczej.

W sobotę i niedzielę przedstawiciele Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników - Wędliniarzy - Kucharzy, poprowadzą rodzinne warsztaty kulinarne, w trakcie których będą gotować dla publiczności potrawy, głównie z wieprzowiny.

Z kolei w niedzielę o godz. 15 szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller będzie opowiadał m.in. o tym, w jaki sposób wykorzystywać produkty spożywcze, którym kończy się termin ważności. W poniedziałek kucharz poprowadzi pokazy skierowane głównie do uczniów szkół gastronomicznych.

Dla najmłodszych odwiedzających targi przygotowano warsztaty owocowo-warzywne oraz mini-piekarnię, w której dzieci będą mogły samodzielnie przygotować ciasto i upiec bułki.

W niedzielę najlepsi wystawcy zostaną nagrodzeni medalami Smaki Regionów. Organizatorzy podali, że w tym roku o przyznanie wyróżnienia walczy 90 firm; nagrodzonych zostanie 20.

Na poniedziałek zaplanowano panel dyskusyjny poświęcony historii, właściwościom i odmianom ziemniaków.

Targi Smaki Regionów będą otwarte dla zwiedzających w godzinach od 10 do 18, a w poniedziałek do godz. 17.