W poniedziałek w Warszawie odbyła się uroczysta gala programu grantowego "Orlen dla strażaków", w której brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Orlenu Daniel Obajtek oraz komendant główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak.

Mateusz Morawiecki podkreślał w swoim wystąpieniu rolę strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Dla mnie druhny, druhowie, strażacy to elita lokalnych społeczności. To wspaniali reprezentanci, którzy nie tylko godnie reprezentują tradycję ponad 100-letnią, ale to także ci, którzy dzisiaj budują lokalną tkankę, spoistość, całość, jedność, integralność w ramach gmin, wsi, sołectwa, powiatu - mówił Morawiecki.

Premier dziękował strażakom za zaangażowanie i budowę lokalnych społeczności.

"Ochotnicza Straż Pożarna to nie jest skansen, to żywa tkanka społeczności lokalnych" - stwierdził szef rządu.

Premier mówił, że strażaków charakteryzują takie cechy jak hart ducha, gotowość do niesienia pomocy, czy bezinteresowność. Dodał, że druhny i druhowie z OSP stanowią elitę lokalnych społeczności, a ich formacja ma tradycje sięgające ponad 100 lat.

Szef rządu przypomniał, że jest procedowany projekt ustawy o OSP, która będzie zawierać ulgi, dodatki emerytalne dla strażaków OSP i regulacje dotyczące warunków pracy.

- Ta ustawa o OSP będzie podstawą funkcjonowania wszystkich druhów i druhen. Jestem pewien, że będzie dobrą, solidną podstawą, nie waham się powiedzieć, że fundamentem waszej pracy na kolejne dziesięciolecia - mówił Morawiecki.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek dziękując strażakom tym z PSP jak i OSP zaznaczył, że cieszą się oni ogromnym zaufaniem społecznym m.in. dlatego, że chronią i bronią dobytku innych, pokazują solidarność, często ryzykują też własne zdrowie i życie. "Budujecie swoją markę nie tylko w Polsce, ale i zagranicą" - zaznaczył.

Obajtek dodał, że Orlen realizuje społeczną odpowiedzialność biznesu pomagając m.in. strażakom. Przypomniał, że płocki koncern w ramach programu "Orlen dla strażaków" wspomógł w ciągu czterech lat 1,1 tys. jednostek PSP i OSP. Dodał, że firma oferuje również zniżki na tankowanie dla straży, a ze specjalnych kart korzysta ok. 60 tys.

Szef płockiego koncernu przypomniał także, że w czasie pandemii Orlen przekazał ok. 110 mln zł, które trafiły m.in. do MSWiA i dalej do policji, i strażaków.

Komendant główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak odczytał list skierowany przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który podkreślił w nim, że strażacy są zawsze gotowi do działania nie tylko na terenie kraju. "Na pomoc polskich strażaków mogą też liczyć inne kraje" - zauważył.

Kamiński dodał w liście, że dzięki wsparciu finansowemu Orlenu do jednostek trafi nowoczesny sprzęt, który pozwoli strażakom dbać jeszcze lepiej o nasze bezpieczeństwo.

Sam Bartkowiak mówiąc o polskich strażakach podkreślił, że "jesteśmy jedną z najlepszych formacji na świecie". "Niech święty Florian (patron strażaków - PAP) was prowadzi" - podsumował.

Fundacja Orlen, która realizuje program "Orlen dla strażaków" w tym roku zarezerwowała na niego 2 mln zł. Komendy PSP i jednostki OSP mogły wnioskować o środki na zakup m.in. sprzętu przeciwpożarowego, sprzętu ratownictwa drogowego, medycznego, chemicznego, łączności, wyposażenia osobistego strażaków.

Orlen poinformował, że w tegorocznej edycji programu wnioski złożyło prawie 3 tys. jednostek, a nagrodzono 267 jednostek OSP i PSP. (PAP)

autor: Michał Boroń, Mateusz Roszak

mick/ mro/ skr/