• Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia.
  • Celem Profilaktyki 40 PLUSj jest zwiększenie liczby Polaków wykonujących badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.
  • Ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, znacząco wzrasta u osób powyżej 40. roku życia.
  • Od 40. roku życia mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe.

Dlatego - jak akcentuje MZ - udział w programie Profilaktyka 40 PLUS to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie, bowiem wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie.

Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych uruchamiamy loterię z atrakcyjnym nagrodami. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS. Obok nagrody, którą jest zdrowie, będzie można otrzymać nagrodę rzeczową - zachęca minister zdrowia Adam Niedzielski.

Program "Profilaktyka 40 Plus" ruszył 1 lipca 2021 r. Resort, wprowadzając go, uzasadniał, że jest odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znaczącej części polskiego społeczeństwa. Te zaniedbania - jak oceniało MZ - uwidoczniły się ze szczególną mocą w czasie ponad dwóch lat epidemii w Polsce.

Jak wziąć udział w Profilaktyce 40 PLUS?

Żeby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, system informatyczny z automatu wystawi e-skierowanie na badania.