Inicjatorką konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowanego przez Kancelarię Prezydenta jest pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda; konkurs został objęty jej honorowym patronatem.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski powiedział, że pierwotnie termin nadsyłania zgłoszeń został wyznaczony na 23 marca. "Na skutek próśb, które wpływały do Kancelarii Prezydenta ze strony Kół Gospodyń Wiejskich chcących wziąć udział w konkursie, a także sytuacji pandemicznej, przedłużyliśmy możliwość przesyłania zgłoszeń do 18 kwietnia" - powiedział prezydencki minister.

Kwiatkowski zaznaczył, że małżonka prezydenta od ponad pięciu lat spotyka się z KGW, bierze udział w wielu wydarzeniach przez nie organizowanych i "jest pod dużym wrażeniem aktywności Kół Gospodyń Wiejskich i tego, jak wiele one wnoszą do życia swojego otoczenia".

Kwiatkowski przekazał, że w konkursie mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW), prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy poprawnie wypełnić kartę zgłoszeniową, która jest dostępna na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

- Trzeba też nagrać krótki, do dwóch minut, materiał audiowizualny, w którym koło w sposób ciekawy, aczkolwiek dowolny, w żaden sposób nie sugerujemy jaki, przedstawi siebie i swoją działalność - poinformował prezydencki minister. Zapewnił, że Kancelaria prezydencka jest otwarta na kontakt i pomoc, jeżeli chodzi o wszelkie szczegóły techniczne i proceduralne dotyczące zgłoszeń.

Celem konkursu jest pokazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich: społecznej, kulturalnej oraz edukacyjnej. Chodzi o prezentację i promocję aktywności KGW w zakresie działań prospołecznych, spajających i aktywizujących lokalne społeczności oraz wpływających na rozwój przedsiębiorczości kobiet, a także popularyzację folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. "Pierwszy etap, wojewódzki odbędzie się zdalnie, w związku z sytuacją pandemiczną. Natomiast etap ogólnopolski, chcielibyśmy, żeby był wydarzeniem w formule stacjonarnej, aczkolwiek wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej" - zaznaczył Kwiatkowski.

Kancelaria Prezydenta planuje, by etap ogólnopolski odbył się w połowie czerwca w siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Otrębusach. Prezydencki minister przekazał, że do etapu ogólnopolskiego zostanie zakwalifikowanych 16 KGW, wyłonionych w wcześniejszym etapie spośród nadesłanych zgłoszeń.

Spośród tych 16 kół zostanie wyłoniona trójka finalistów, którzy zostaną zaproszeni na Dożynki Prezydenckie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, w czasie których nastąpi ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz wręczenie nagród. Jak powiedział Kwiatkowski, w sobotę, w pierwszym dniu Dożynek Prezydenckich, kiedy jest konkurs wieńcowy, zostaną też ogłoszone wyniki konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich, tzn. wyjaśni się, kto z trójki finalistów zajął poszczególne miejsca na podium.

- Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie głównych uroczystości dożynkowych w niedzielę. Zwycięskie koło odbierze nagrodę z rąk pani prezydentowej w obecności prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował Kwiatkowski.

Jak powiedział prezydencki minister, dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne: 5 tys. zł za pierwsze miejsce, 3 tys. zł za drugie i 2 tys. zł za miejsce trzecie. "Nagrodą jest też zaproszenie do udziału w Dożynkach Prezydenckich. Pani prezydentowa odwiedzi też osobiście koło, które zostanie laureatem głównym konkursu" - powiedział Kwiatkowski.

Oceny zgłoszeń nadesłanych na konkurs dokona jury powołane przez Kancelarię Prezydenta. W jego skład wejdzie m.in. doradczyni prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska i dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Jacek Boniecki, a także eksperci z różnych dziedzin, m.in. etnografowie, ale też prezydencki kucharz.

"Będziemy oceniać wszechstronność kół, więc i kwestie ubiorów, rękodzieła, kulinariów, zaangażowanie społeczne, twórczość literacką; wszystkie obszary, w których koła podejmują aktywność" - zaznaczył prezydencki minister.

Zamierzeniem pary prezydenckiej jest - podkreślił Kwiatkowski - by konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich stał się wydarzeniem cyklicznym; stałym elementem Dożynek Prezydenckich.