eDWIN to darmowa platforma doradcza dostępna na komputerach i jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Pomysłodawcą jej opracowania jest WODR.

Jak poinformowano w komunikacie WODR aplikacja oferuje rolnikom cztery wirtualne usługi, z których dwie będą dostępne dla użytkowników od piątku, a pozostałe od sierpnia.

Według WODR najważniejszą usługą programu jest "Wirtualne gospodarstwo", które umożliwi pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów.

W ramach tej usługi rolnicy mogą ewidencjonować swoją pracę oraz układać plany ochrony roślin. Ponadto, aplikacja dostarcza powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu oraz ułatwia kontakt z doradcą rolniczym - wskazano w komunikacie.

Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jacek Sommerfeld wskazał, że "Wirtualne gospodarstwo" ma wspierać rolników przy podejmowaniu decyzji o ilości oraz terminie stosowania środków ochrony roślin. - Co istotne, eDWIN wpisuje się w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i żywności nadmiernie stosowanymi środkami do zwalczania chorób i szkodników - podkreślił.

Od piątku użytkownicy aplikacji będą mogli skorzystać również z usługi udostępniania danych o aktualnym stanie pogody pochodzących z około 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce. Każda z nich na bieżąco monitoruje m.in. temperaturę, wilgotność powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru.

Jak zaznaczono w komunikacie dane ze stacji meteorologicznych pozwolą na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł zdecydować o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

Od sierpnia użytkownicy platformy eDWIN będą mogli skorzystać z usługi śledzenia pochodzenia produktów oraz raportowania zagrożeń. "Śledzenie pochodzenia produktów" pozwoli producentom na wprowadzenie do rejestru informacji o pochodzeniu produktu, z którymi mogą zapoznać się konsumenci, którzy także będą mogli skorzystać z usługi.

- Możliwości tej usługi mogą docenić między innymi osoby, dla których istotne są informacje o pochodzeniu danego produktu oraz wybieranie artykułów ze sprawdzonego źródła - podkreślił Sommerfeld.

Usługa "Raportowanie zagrożeń" będzie przeznaczona dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie czy ogrodnictwie.

Szczegółowe informacje na temat dostępnych usług można znaleźć na stronie internetowej https://www.edwin.gov.pl/.

Tworzenie platformy eDWIN rozpoczęto w połowie 2019 r., a w pracach brały udział m.in. wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy.

Aplikacja powstała w ramach projektu "Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin". Całkowita wartość projektu sięgnęła prawie 21 mln zł, z czego prawie 17,69 mln zł pochodziło z dofinansowania z funduszy unijnych, zaś resztę stanowiły środki z budżetu państwa.

eDWIN był pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa. We wrześniu 2021 r., podczas VI Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu, projekt eDWIN został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii "Innowacyjna digitalizacja i udostępnianie danych".