• Program Pierwsze Mieszkanie ma być odpowiedzią rządu na wysoko oprocentowane kredyty mieszkaniowe oraz wysokie ceny sprzedaży nieruchomosci.
  • Program Pierwsze Mieszkanie jest rozwiązaniem systemowym, które opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania - zaznacza Morawiecki
  • Z kredytu 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła skorzystać osoba do 45. roku życia, która nie ma jeszcze swojego mieszkania.
  • Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat.
  • Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2023 r.

Premier przypomniał programy już wprowadzone przez rząd, jak "Rodzina na swoim", "Mieszkanie plus", czy - jak powiedział - "taki program, który dzisiaj specjalnie przygotowaliśmy i został przyjęty na Radzie Ministrów po to, aby tych mieszkań po prostu były jak najwięcej i aby ludzi było na te mieszkania stać".

Kredyt 2 proc. z dopłatą państwa. Dla kogo?

Projekt ustawy zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich.

Zgodnie z projektem kredyt ma być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota "bezpiecznego kredytu 2 proc." nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych.

Program Pierwsze Mieszkanie

- Dzisiejszy program to nowe otwarcie, kolejny program proponowany dla wszystkich, którzy chcą mieć mieszkanie i mają zdolność kredytową, aby to mieszkanie kupić - oświadczył szef rządu podczas konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu, odnosząc się do programu Pierwsze Mieszkanie.

Jest to realna pomoc dla Polaków - to rozwiązanie systemowe, które opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią, którą państwo przekazuje tym, którzy oszczędzają; premią oraz eliminacją podatku Belki - wskazał premier Morawiecki.

Zaznaczył, że "bezpieczny kredyt jest dla osób, które są gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie, dom jednorodzinny".

Szef rządu odniósł się też do liczby wybudowanych i oddanych do użytkowania mieszkań. - Średnia roczna w czasach PiS to powyżej 200 tys. mieszkań, a średnia roczna w czasach rządów PO to poniżej 150 tys. mieszkań - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że aby złagodzić napięcia na rynku mieszkaniowym, tym, którzy zaciągnęli kredyty pod budowę własnego domu, mieszkania lub pod zakup takiego mieszkania, zaproponowano tzw. wakacje kredytowe.

- W roku 2022 i 2023 wakacje kredytowe doprowadziły do ogromnej ulgi w spłacie raty kredytowej - oświadczył premier Morawiecki.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca.