W krótkim przewodniku podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować dla naszych milusińskich tort-niespodziankę. Do materiału wykorzystujemy realistyczne i niedoskonałe zdjęcia z domowego archiwum – dowód na to, że można tort zrobić samodzielnie. A niedoskonałości? Cóż, ich eliminacja to tylko kwestia czasu. Ćwiczenie czyni mistrza.

Krok 1: co przygotować na tort-niespodziankę?

Motyw wybieramy w zależności od zainteresowań naszych pociech – nasz przykład to lalki. Oczywiście, możemy również przygotować „męski” tort w kształcie samochodu, ciągnika czy pojazdu kosmicznego, w środku którego umieścimy ulubionego bohatera albo mniejszy pojazd.

Oprócz zabawek do przygotowania tortu będą nam potrzebne: biszkopt w odpowiednim kształcie, krem i masa cukrowa.

Krok 2: idealny biszkopt

upiczone biszkopty.JPG
upiczone biszkopty.JPG

Przepisów na idealny biszkopt znajdziemy wiele. Aby wybrać ten najlepszy (w danej sytuacji), trzeba poznać tajniki pieczenia i przeznaczenie poszczególnych składników. Biszkoptowe tajemnice zdradzamy TUTAJ. Podajemy również przepis na uniwersalny biszkopt, który z powodzeniem możemy zastosować do upieczenia tortu-niespodzianki.

Ważne, aby wybrać odpowiednią formę, w której upieczmy ciasto. Jeśli pieczemy lalkę, zdecydujmy się na wysoką formę do babki albo metalową miskę. Przygotowując tort "maszynowy", możemy upiec biszkopt w prostokątnej formie, z której będziemy później wycinać poszczególne moduły naszego pojazdu.

Krok 3: krem do tortu

Tort możemy przełożyć zarówno bitą śmietaną, jak i kremem maślanym czy budyniowym.

Bita śmietana: na każde 200 g śmietany 36% dodajemy 1 opakowanie cukru wanilinowego – miksujemy i przekładamy tort.

Krem maślany: 200 g miękkiego masła, 170 g cukru pudru, kilka łyżek mleka. Masło miksujemy na jasny puszysty krem. Gdy zrobi się białe, dodajemy stopniowo cukier puder i miksujemy. Dodajemy łyżkę mleka i sprawdzamy konsystencję – jeśli tort ma nam służyć do dekoracji, to zostawiamy nieco gęstszy, jeśli tylko do przełożenia ciasta, może być nieco rzadszy. Nawet jeśli przekładamy ciasto innym kremem, to warto przygotować trochę kremu maślanego, aby posmarować nim boki ciasta – jest dobrym „spoiwem”, więc przytrzyma pastę cukrową.

Krem budyniowy: gotujemy gęsty budyń (z 0,3 zamiast 0,5 l mleka) i pozostawiamy do ostygnięcia (można przykryć folią, aby nie zrobił się kożuch). Gdy krem ostygnie, miksujemy go na gładką masę i dodajemy po łyżce 200 g miękkiego masła i 2 łyżki cukru.

Krok 4: masa cukrowa/lukier plastyczny

Pastę cukrową bardzo łatwo przygotować samemu. Potrzebne nam będą: cukier puder, glukoza, żelatyna i barwniki spożywcze (fot. AKam)
Pastę cukrową bardzo łatwo przygotować samemu. Potrzebne nam będą: cukier puder, glukoza, żelatyna i barwniki spożywcze (fot. AKam)

Aby przygotować masę cukrową, będziemy potrzebować: 750-800 g cukru pudru, 100 g glukozy, 4 łyżeczki żelatyny i 70 ml wody.

Żelatynę zalać wodą i zostawić do napęcznienia. Po tym czasie podgrzać na małym ogniu aż do rozpuszczenia, uważając, aby jej nie zagotować. Dodać glukozę, rozpuścić i ostudzić. Gdy masa będzie już w temperaturze pokojowej, ale jeszcze nie stężeje, zaczynamy zagniatanie – ręcznie albo za pomocą miksera (haki do ciasta drożdżowego). Do płynu dodajemy partiami cukier puder i zagniatamy do czasu, aż masa uzyska konsystencję plasteliny i przestanie się kleić do rąk. Teraz dzielimy masę na porce i dodajemy do niej barwniki. Ponownie zagniatamy i zabieramy się za dekorowania. Niewykorzystaną masę trzymamy pod folią, ponieważ dość szybko wysycha.

Krok 5: jak zmontować tort-lalkę?

Zabawkę owijamy folią przed włożeniem do ciasta (fot. AKam)
Zabawkę owijamy folią przed włożeniem do ciasta (fot. AKam)

Zabawkę owijamy folią i umieszczamy wewnątrz ciasta. W przypadku lalki nie będzie to trudne – wbijamy ją po prostu delikatnie w środek tortu. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie rozerwiemy ciasta, to najpierw robimy długim nożem otwór, w który z łatwością wsuniemy lalkę.

Lalkę łatwo umieścimy w środku, jeśli zrobimy na wierzchu nacięcie długim nożem (fot. AKam)
Lalkę łatwo umieścimy w środku, jeśli zrobimy na wierzchu nacięcie długim nożem (fot. AKam)

Lukier plastyczny wałkujemy na elastyczne placki i wycinamy potrzebny nam kształt. Następnie ścianki tortu smarujemy kremem maślanym i dekorujemy płatami plastycznego lukru.

Krok 6: tort-lalka – efekt końcowy

 

Na samym końcu dodajemy dekoracje – kwiatki, drobne elementy przyklejane na wierzch, dekoracje z lukru.

Tego typu tort możemy również przygotować na urodziny - wystarczy dodać świeczki.

Krok 7: tort-lalka – słodki smak i dobra zabawa

Tort przechowujemy w lodówce. Wyjmujemy chwilę przed podaniem, aby masa cukrowa nieco odtajała. Po pokrojeniu najmłodsi niewątpliwie będą chcieli próbować masy cukrowej – nie jest ona szkodliwa, ale lepiej nie jeść jej w zbyt dużych ilościach, ponieważ zawiera dużo cukru i barwników.