Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej ogłosił na konferencji prasowej stopniowy powrót do szkół.

- Od 18 maja otwieramy schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe i świetlice środowiskowe z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z kolei od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach - poinformował Dariusz Piontkowski.

Zapowiedział jednocześnie rozpoczęcie zajęć praktycznych.

- Wprowadzamy zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Za zgodą rodziców dzieci, które mają specjalne potrzeby, umożliwiajmy udział w indywidualnych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych i specjalnych - zapowiedział minister edukacji narodowej.

Przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. Z kolei od 1 czerwca możliwe będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Jak dodał Piontkowski, będzie można też zdobyć prawo jazdy. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Od 18 maja będą mogły działać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne z zachowaniem rygorów sanitarnych. Częściowo zostają otwarte lokale gastronomiczne. Zmienione zostają zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej. Od teraz zajęte będzie mogło być 30 proc. wszystkich miejsc siedzących lub siedzących.

Ponadto, od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na jednego uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na jedną osobę przypadało 15 m2.