• Inwestorzy decydujący się na budowę nowego domu najczęściej wolą domy jednokondygnacyjne ale z tarasem. Stanowią one 81% wszystkich rozpoczętych projektów budowlanych domów w 2022 r.
  • Coraz rzadziej budujemy domy podpiwniczone. W porównaniu z zeszłym rokiem ich odsetek zmniejszył się o 5 p.p. i obecnie wynosi 8%.
  • Z badania o budowie domów rozpoczętych w 2022 r. wynika, że zaledwie 13% nowych budynków nie ma tarasu ani balkonu. Na sam taras zdecydowało się 62% respondentów.

Ten sposób budowy domów to absolutny hit na rynku. Prosty i tani

Prywatni inwestorzy budowlani oszczędzają możliwie, na czym się da na etapie wznoszenia domu. Często rezygnujemy z piwnicy oraz dodatkowej kondygnacji, gdyż wiąże się to z większymi kosztami budowy.

Ewentualnie decydujemy się na użytkowe poddasze, które remontujemy i kończymy po wybudowaniu i zamieszkaniu w domu.

Wolimy domy jednokondygnacyjne z poddaszem użytkowym

Inwestorzy stawiający domy, muszą na wczesnym etapie projektowania zdecydować, ile pięter ma mieć budynek. W 2022 roku po raz kolejny najczęściej decydowaliśmy się na jednokondygnacyjne konstrukcje – połowa respondentów budowała domy parterowe z poddaszem użytkowym.

81% nowych domów w Polsce to budynki parterowe z ew. poddaszem użytkowym Foto. Oferteo.pl
81% nowych domów w Polsce to budynki parterowe z ew. poddaszem użytkowym Foto. Oferteo.pl

Natomiast 31% wybrało projekty parterowe bez poddasza – wynika z danych Oferteo.pl.

Tylko 18% respondentów zdeklarowało, że budowało domy jednopiętrowe. Natomiast na projekty z dwoma lub większą liczbą pięter zdecydował się zaledwie 1% inwestorów.

Porównując te wyniki z poprzednimi edycjami Raportu o budowie domów w Polsce, widać, że Polacy coraz rzadziej decydują się na większą liczbę kondygnacji, a odsetek budynków dwupiętrowych lub wyższych zmalał w porównaniu z poprzednią edycją badania o 6 p.p.

Nie chcemy piwnicy w domu

W dawnych czasach piwnice w domach były głównie miejscem przechowywania żywności ze względu na utrzymującą się tam niską temperaturę.

Współcześnie często służą one jako komórka lub tzw. składzik. Nowoczesne projekty domów coraz rzadziej uwzględniają ich obecność w formie piwnicy. W Polsce w 2022 roku zaledwie 8% nowo wybudowanych domów było podpiwniczonych.

Zaletą mieszkania w domu jest możliwość postawienia garażu. Odnotowano, że jego na jego budowę zdecydowano się w przypadku 53% nowych inwestycji.

Dom bez tarasu to nie dom

Z badania Oferteo wynika, że zaledwie 13% nowych budynków nie ma tarasu ani balkonu. Na sam taras zdecydowało się aż 62% respondentów.

 Na sam taras decyduje się aż 62% inwestorów przy budowie domu. Źródło: Oferteo
Na sam taras decyduje się aż 62% inwestorów przy budowie domu. Źródło: Oferteo

Co dziesiąta osoba zdeklarowała, że jej dom ma balkon. Natomiast 15% stanowiły projekty uwzględniające obecność obu tych elementów.

Źródło danych Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteow styczniu 2023 r. Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 r. budowały dom.