Popularny twórca internetowy szoko12 niedawno zakończył skrupulatny remont Ursusa 1604. Wisienką na torcie jest przeprowadzenie pomiaru mocy ciągnika za pomocą hamowni mobilnej.

Ursus 1604        

Maszyny te produkowane były w latach od 1978 do 1984 r. Były one wyposażone w silniki 6-cyl. o pojemności 6,8 l i jak na tamte czasy generowały wysoką moc sięgającą 150 KM oraz 477 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Nie bez powodu ciągniki te w dalszym ciągu cieszą się sporą popularnością wśród rolników. 

Traktory na gieldarolna.pl

Rozpoznawalny egzemplarz

Właścicielem tego konkretnego egzemplarza jest szoko12, który niedawno za pomocą platformy YouTube relacjonował przebieg całego remontu. Dotychczas maszyna testowana była w pracy pod różnym obciążeniem m.in. w transporcie, z kosiarką bijakową oraz z broną talerzową o szerokości 5 m, o czym pisaliśmy jakiś czas temu:

Pomiary mocy

Przed przystąpieniem do pomiarów rolnik rozgrzał silnik, aby ten mógł pracować w optymalnej temperaturze. Dowiedzieliśmy się także, gruntowny remont nie obejmował WOM-u, gdyż ciągnik nigdy w przeszłości z nim nie pracował.

Biorąc pod uwagę wiek maszyny, jego właściciel stwierdził, że satysfakcjonujący dla niego będzie wynik ok. 130 KM, co za chwile miało zostać zweryfikowane na hamowni.

Pierwszy pomiar wykazał 138,4 KM mocy maksymalnej oraz 446 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W drugim pomiarze wyniki były jeszcze odrobinę wyższe i wyniosły odpowiednio: 143,2 KM oraz 461 Nm. Co ciekawe, zdaniem technika przeprowadzającego badanie, krzywe zarówno mocy, jak i momentu obrotowego mają prawidłowy przebieg i od 1400 do 2100 obr./min. ciągnik utrzymuje stabilne i wysokie parametry.

Maksymalny moment obrotowy osiągany jest przy 1700 obr./min. co stanowi też swego rodzaju podpowiedź dla użytkownika, przy jakich prędkościach obrotowych praca ciągnikiem będzie najbardziej wydajna i ekonomiczna.

Po przeprowadzonych pomiarach rolnik nie krył satysfakcji z osiągniętych parametrów. A Wy jak oceniacie kondycję „Niedźwiedzia”? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Pamiętajcie, że rozmaite części do ciągników marki Ursus znajdziecie na Giełdzie Rolnej.