Na SGGW już podczas pierwszego etapu rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się ponad 10 tysięcy kandydatek i kandydatów, o czterysta więcej niż w roku ubiegłym, choć do dyspozycji było... cztery tysiące miejsc. Podobnie, jak w ubiegłym roku, także w tegorocznej rekrutacji najwyższą średnią na jedno miejsce odnotowano na kierunku finanse i rachunkowość. O 150 miejsc ubiegało się blisko tysiąc osób, co oznacza, że o jedno miejsce walczyło średnio 6,6 kandydatów. Na drugiej pozycji znalazła się informatyka, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 5,6 kandydatów (o 135 miejsc walczyło 755 osób). Trzecią pozycję zajęła dietetyka ze średnią 5,5 os./miejsce (412 zarejestrowanych, 75 miejsc). Z kolei największą popularnością wśród kandydatów cieszyła się weterynaria. Na ten kierunek aplikowało najwięcej, bo ponad tysiąc kandydatów. Średnio o jedno ze 190. miejsc walczyło 5,5 kandydatów. W tegorocznej rekrutacji popularne są także zarządzanie (5,0 os./miejsce), logistyka (5,0 os./miejsce), ekonomia (4,1 os./miejsce), biotechnologia (4,0 os./miejsce) oraz turystyka i rekreacja (3,9 os./miejsce).

W ubiegłym roku najbardziej popularnymi kierunkami na SGGW były: finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, ekonomia, dietetyka oraz weterynaria.

- Największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie cieszą się: weterynaria(11,2 rej./miej), dietetyka (8,5 rej./miej), transport i logistyka (5,9 rej./miej.) oraz biotechnologia (3,8 rej./miej). W porównaniu do zeszłego roku na chwilę obecna jest to podobna liczba rejestracji na miejsce – poinformowała redakcję farmer.pl Izabella Majewska, rzecznik prasowy uczelni.

Trwa jeszcze drugi nabór. Wśród kierunków na studia stacjonarne I stopnia na UR w Krakowie, na które można się jeszcze zapisywać znalazły się m.in: biogospodarka, biologia stosowana, ekonomia, ochrona środowiska, rolnictwo, technika rolnicza i leśna, technologia żywności i żywienie człowieka, zarządzanie czy zootechnika. W sumie w roku akademickim 2020/2021 uczelnia oferuje kandydatom na studia naukę na 31 kierunkach i 73 specjalnościach.

W ubiegłym roku akademickim największą popularnością na studiach stacjonarnych I stopnia na UR w Krakowie cieszyły się: dietetyka, technologia żywności i żywienie człowieka, biotechnologia, ekonomia, transport i logistyka oraz odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. Nowością w ofercie dydaktycznej studiów stacjonarnych od semestru letniego 2020/2021 będzie kierunek II stopnia - transport i logistyka.

- Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, w czasie tegorocznej rekrutacji zarejestrowało się 6380 kandydatów, niewiele mniej niż w roku ubiegłym – poinformowała redakcję farmer.pl Iwona Pachcińska Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Komunikacji i Wymiany Akademickiej UP w Lublinie. - Uczelnia przygotowała 1890 miejsc na studia jednolite magisterskie i I stopnia, porównywalnie do lat poprzednich. Wszystkie miejsca na 39 kierunkach prawie w całości zostały wypełnione i mamy nadzieję, że kandydaci złożą na nie wymagane dokumenty – dodała Iwona Pachcińska.

W tym roku na UP w Lublinie uruchomiono 4 nowe – proekologiczne kierunki kształcenia. Okazały się bardzo trafione i w rekrutacji cieszyły się sporym zainteresowaniem kandydatów: enologia i cydrownictwo - po 2,5 osoby na miejsce, ekorehabilitacja, zarządzanie i adaptacje do zmian klimatu, pszczelarstwo w agroekosystemach - po 2 osoby na miejsce.

- Najwięcej kandydatów jak co roku odnotowała weterynaria – prawie 8 osób na miejsce. Bardzo dobrze wypadła rekrutacja na kierunki: dietetyka, behawiorystyka (kierunek unikatowy), transport i logistyka, geodezja i kartografia, leśnictwo, architektura krajobrazu biotechnologia- między 4-5 osób na miejsce. W tym roku także zaobserwowaliśmy zwiększenie zainteresowania kandydatów kierunkami związanymi z ogrodnictwem i rolnictwem – zaznaczyła Iwona Pachcińska.

- Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zarejestrowało się w tym roku niemalże 5 000 kandydatów na studentów – poinformowała natomiast farmer.pl Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak dodała, w tegorocznej rekrutacji najbardziej obleganymi kierunkami na UP w Poznaniu (pod względem liczby osób na jedno miejsce), są: weterynaria - 15 osób na 1 miejsce, dietetyka - 3,6 osoby na jedno miejsce, architektura krajobrazu - 3 osoby na 1 miejsce, finanse i rachunkowość - 3 osoby na 1 miejsce, biotechnologia - 3 osoby na 1 miejsce.

TOP 5 pod względem liczby zarejestrowanych osób na UP w Poznaniu to: weterynaria, finanse i rachunkowość, dietetyka, ekonomia i leśnictwo.