Firma Fiskars od 2 lat prowadzi kampanię „Happy Bee” na rzecz wsparcia pszczół, a jej elementem jest partnerstwo w programie #TAKdlaPszczół. Został on stworzony przez specjalistów z zakresu pszczelarstwa, zielarstwa, dietetyki, architektury krajobrazu i weterynarii, a jego głównym celem jest dzielenie się sprawdzoną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.

Przygotowując ogród nie zapomnij o pszczołach

Ty również możesz uczynić swój ogród oazą bioróżnorodności i pomóc w rozwoju pszczół i innych owadów zapylających. Oto kilka wskazówek:

  • Pierwsza z nich jest naprawdę prosta. Zostaw w swoim ogrodzie kawałek przestrzeni, w którą będzie ingerować tylko natura! Możesz również zasiać łąkę kwietną, którą uwielbiają owady, w tym pszczoły.
  •  Rzadziej koś trawnik i od razu usuwaj skoszoną trawę.
  • Posadź w ogrodzie i na parapetach rodzime dzikie kwiaty i rośliny kwitnące - będziesz mógł cieszyć się widokiem, podczas gdy pszczoły będą ucztować. Czy wiesz, że pszczoły uwielbiają kolor fioletowy?
  • Nie stosuj pestycydów - szkodzą one pszczołom i innym zapylaczom. Jeśli musisz, wybieraj naturalne nawozy, nietoksyczne alternatywy.
  • Domek dla pszczół może zmieścić się praktycznie w każdej przestrzeni - wiele gatunków pszczół to pszczoły samotnice, które zakładają gniazda w bezpiecznych stosach drewna lub bambusa. Samodzielnie wykonany hotel dla pszczół to piękny prezent dla pożytecznych owadów!
  • W cieplejszych dniach lata zapewnij pszczołom miejsce do picia - umieść na zewnątrz płytkie naczynie z wodą i kamyczkami, aby pszczoły nie utonęły.

Zadbaj nie tylko o owady w ogrodzie

Pszczoły i inne owady zapylające jak trzmiele czy motyle są niezwykle pożyteczne dla Twojego ogrodu. Ale nie tylko!

Zwróć również uwagę na zwierzęta jak np. jeże czy żaby, które pomagają nam z nadmiarem ślimaków, które potrafią wyrządzić szkody w naszych uprawach. Dlatego warto zostawić w ogrodzie nieuporządkowaną przestrzeń, z liśćmi czy gałęziami, gdzie chętnie chronią się jeże.

Nie można zapominać o ptakach, jak np. sikorkach, które żywią się szkodnikami. Pomyślmy o karmnikach czy budkach lęgowych oraz różnorodnej roślinności obfitującej w nasiona i owoce. Sikorki na pewno się odwdzięczą.