To pierwsza - po długiej przerwie związanej z obostrzeniami wynikającymi z pandemii COVID-19 - plenerowa impreza z jarmarkiem, występami zespołów ludowych, warsztatami i pokazami w skansenie w podbiałostockim Wasilkowie.

Festyn ma przypominać bogate tradycje zielarskie regionu. "Można nasycić się smakiem i zapachem ziół, zdobyć wiedzę o ich wykorzystywaniu dawniej i dziś. A siła drzemiąca w ziołach, to ich właściwości lecznicze, aromat i smak" - podkreśliła Iwona Zawadecka z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Przygotowano m.in. pszczelarskie stoisko edukacyjne, warsztaty ucierania pieprzu ziołowego czy wytwarzania naturalnych kosmetyków. Można też nauczyć się przygotowywania równianek, czyli wiązanek dożynkowych, które wciąż święci się 15 sierpnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej. Tradycyjna równianka składa się z czterech rodzajów zbóż: owsa, pszenicy, żyta, jęczmienia, dołącza się też do bukietu warzywa, jak marchew czy pietruszkę, oraz zioła. Po poświęceniu ziarno ze zbóż z równianki dodawano do ziarna siewnego.

Jest też jarmark sztuki ludowej, stoiska z regionalną żywnością, występy artystów ludowych.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przypomina, że zioła są ważnym elementem ludowej tradycji, przypisywano im magiczną moc i stały się elementem obrzędowości. Poświęcone w oktawie Bożego Ciała lub święta Matki Boskiej Zielnej miały chronić domostwa przed uderzeniem pioruna, zbiory przed gryzoniami, a zwierzęta i uprawy - przed złymi mocami.

Na terenie skansenu powstałego w 1982 roku pod nazwą Białostockie Muzeum Wsi (oddział Muzeum Podlaskiego), w 2016 roku przekształconego w samodzielne Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, znajduje się ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory oraz obiekty tzw. małej architektury, w tym przydrożne krzyże i kapliczki.(