- Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok - powiedziała prezes ZUS.

Zwróciła uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to - przede wszystkim - ogromna wygoda dla rodziców, bo sami decydują, kiedy to zrobić. - Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe - wskazała.

Jak podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, udostępnienie tylko elektronicznych kanałów do składania wniosków i przeniesienie obsługi programu "Rodzina 500+" - całego procesu przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego - do ZUS, to znaczne usprawnienie.

- Tak naprawdę już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS - powiedziała Maląg.

Jak dodała, sam proces składania wniosków oraz istota programu pozostają niezmienne, więc rodzice mogą być spokojni. - Pragnę także przypomnieć, że ZUS odpowiada także za obsługę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wnioski o świadczenie można składać od 1 stycznia br., kiedy rozwiązanie to weszło w życie - wskazała minister Marlena Maląg.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Np. rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym - od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe: ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.